ساعات کاری:شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر

info[@]zagroscnc.com

پای ستون سنگی – انواع طرح های متنوع + مشخصات

4.8/5 - (26 امتیاز)
پای ستون سنگی

به طور کلی ساختمان هایی که در نما ستون دارند، جذابیت و ابهت بیشتری به خود گرفته اند. کافی است نگاهی به عکس نما ساختمان های دارای ستون بیاندازید تا این ابهت را ببینید. فرقی هم نمی کند نمای کار شده حالت ایرانی داشته باشد یا نمونه هایی از نمای خارجی مثل نمای رومی باشد. در هر صورت، ستون جذابیت بیشتری به ساختمان داده است. هر ستون که از سه قسمت اصلی پای ستون سنگی یا غیر سنگی، بدنه و سرستون تشکیل شده، باید بتواند هماهنگی کاملی با دیگر اجزای نما داشته باشد تا جذابیت کل ساختمان حفظ شود.
انتخاب قسمت های مختلف ستون اهمیت زیادی دارد. یکی از این قسمت ها، پای ستون است. پای ستون باید هم از نظر کیفی در سطح بالایی قرار داشته باشد، هم جذابیت ظاهری داشته باشد و هم هماهنگی کاملی با دکوراسیون خارجی ساختمان ایجاد کند. به همین علت است که توصیه می شود در نمای ساختمان از پای ستون سنگی استفاده شود.
انتخاب طرح، متریال، نوع نصب و بسیاری از موارد دیگر در پای ستون، نقش مهمی در زیبایی نمای ساختمان دارند. پس اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، حتما با افراد خبره مشورت کنید. در این مطلب نیز برخی نکات مهم برای سفارش و اجرای پای ستون سنگی بیان شده که می تواند برای شما مفید باشد.

چرا پای ستون سنگی بهترین انتخاب است؟

نمای ساختمان جلوه گر بنا و نوع معماری آن است. اگر قصد ساخت آپارتمانی را دارید که به سادگی بتوانید واحدهای آن را بفروشید، باید به نمای آن توجه ویژه داشته باشید. همچنین اگر می خواهید ساختمانی جذاب برای زندگی خود بسازید، نباید به نمای آن بی اهمیت باشید. اگرچه طراحی نمای ساختمان نیز موضوع مهمی است اما انتخاب متریال برای نمای ساختمان، تاثیر زیادی در جذابیت بنا دارد.
به طور کلی برای اجرای نمای رومی از متریال های مختلف مثل سنگ، سیمان و… استفاده می شود. نوع سنگ به کار رفته در نمای رومی نیز ممکن است متفاوت باشد. با این حال به جرئت می توان گفت که هیچ نمایی جذابیت و دوام نمای سنگی را ندارد. به همین علت است که اجرای نما رومی با سنگ از پیشنهادات همیشگی معماران حرفه ای است .
حتی اگر به سنگی بودن نما اعتقادی ندارید، حتما به این نکته توجه کنید که هیچ گزینه ای بهتر از سنگ برای استفاده در پای ستون وجود ندارد. هر متریال دیگری برای تولید این قسمت از نما استفاده شود، به مرور زمان دچار آسیب شده و تعمیرات آن نیز کار چندان ساده ای نیست!
استفاده از پای ستون سنگی هم جذابیت ویژه ای به نما می دهد و هم ماندگاری نمای ساختمان را چندین برابر می کند. احتمالا شما هم ستون های سیمانی مختلف در ادارات شهرهای بزرگ، دادگستری ها و.. را دیده اید! حتی اگر کل ستون هم سالم مانده باشد، پای ستون به مرور زمان دچار فرسودگی، شکستگی و… می شود.
معماران حرفه ای همواره برای اجرای نمای رومی تاکید فراوان برای استفاده از سنگ به ویژه برای تولید پای ستون دارند. ماندگاری و البته جذابیت بنا موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد.
در سال های اخیر و با رشد تکنولوژی، تولید پای ستون سنگی نیز ساده تر شده است. اگرچه قیمت دستگاه سی ان سی سنگ آنقدر زیاد است که هر تولید کننده ای نمی تواند از آن استفاده کند. با این حال می توان با استفاده از خدمات CNC سنگ که توسط برخی مجموعه های حرفه ای انجام می شود، پای ستون سنگی باکیفیت تهیه و در نمای ساختمان استفاده کرد.

کارخانه تولید نما رومی

طراحی پای ستون سنگی؛ زیبایی و دوام در کنار هم

زمانی که در مورد طراحی پای ستون سنگی صحبت می کنیم، ممکن است ذهن شما فقط به دنبال مسائل زیباشناختی برود. این در حالی است که در طراحی این قسمت از نمای ساختمان علاوه بر زیبایی، باید به دوام و ماندگاری نیز توجه شود.
وقتی قرار است اقدام به طراحی سرستون سنگی کنیم، اولویت اول زیبایی است. بر خلاف سرستون، در پای ستون اولویت طراح معمار باید دوام و ماندگاری باشد. علت نیز مشخص است. در پایین ستون احتمال برخورد اشیاء، افراد، حیوانات و… بیشتر است و همین موضوع دوام پای ستون را کم می کند. همچنین کل وزن سقف، روی پایین ستون قرار دارد و باید از نظر ایمنی در بهترین شرایط قرار داشته باشد.
با اینکه ممکن است تقارن سرستون با پای ستون جذابیت زیادی به ساختمان بدهد؛ اما در برخی موارد معمار تصمیم می گیرد تا پای ستون را ساده تر طراحی کند تا دوام نمای ساختمان را بیشتر نماید. از این رو حتما در طراحی نمای رومی با سنگ به سراغ معماران کارکشته و حرفه ای بروید تا تمامی جوانب را در نظر بگیرند.

به طور کلی ستون ها دارای سه قسمت می باشند : 

سرستون : قسمت بالایی ستون

بدنه ستون

پای ستون : قسمت پایین ستون

استفاده از ستون ها و متعلقات آن به دوره روم باستان بر می‌گردد که امروزه معماری هایی با این سبک بیشترین بهره را از آن می‌برند.

از پای ستون در دو نوع میتوان استفاده کرد :
گرد و تخت ، برای ستون های گرد از پای ستون تخت و برای ستون های تخت از پای ستون گرد استفاده کرد.

پای ستون ها معمولا بدون گلبرگ تولید می شود ولی انواع ابزارها را میتوان برای پای ستون ها استفاده کرد.

قیمت ستون سنگی آماده

انواع ستون سنگی گرد

یکی از زیباترین انواع سنگهای ساختمانی که در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمانهای مسکونی، تجاری و اداری دیده می شود، ستون سنگ گرد است. این ستون ها در قسمت های مختلف ساختمان و بیشتر در خارج از آن استفاده می شوند. ستون سنگی گرد در طرح ها و مواد مختلف به فروش می رسد و خریداران می توانند انواع مختلف این ستون ها را در ابعاد مختلف برای هر کشور درخواست کنند تا در اولین فرصت و با حفظ کیفیت به آنها ارسال شود.

ستون سنگی مرمر چه ویژگی هایی دارد؟

ستون سنگی مرمر می تواند به صورت یک قطعه یا چند قطعه و در حین تولید فرآیندهای خاص به صورت یک ستون کامل تولید شود. از نظر کیفیت، این ستون ها مقاومت بسیار بالایی دارند و خطوط جدا کننده در آنها کاملاً مشهود است. با توجه به اینکه این ستون سنگی گرد بیشتر در فضای باز استفاده می شوند، باید مقاومت بالایی در برابر همه عوامل تخریبی مانند باران اسیدی و یخبندان داشته باشند. تنوع رنگ در این ستون ها بسیار زیاد است و با حکاکی روی آنها می توان انواع مختلفی از طرح های بسیار شیک را در این ستون سنگی گرد ایجاد کرد.

سنگ استفاده شده در این ستون ها معمولاً سنگ تراورتن و مرمر است و بیشتر آنها در چند قطعه ارائه می شوند. از نظر کیفیت، این سنگ ها کوچک ترین درز و ترک ندارند، در غیر این صورت در فصل سرما احتمال ترک خوردن سنگ بسیار زیاد است. این سنگ ها همچنین در برابر ضربه بسیار مقاوم بوده و در صورت لزوم با انواع مواد شوینده قابل شستشو هستند.

عرضه بدون واسطه ستون سنگی گرد

بهترین نوع این ستون توسط زاگرس سی ان سی تولید می شود و خریداران عمده به ویژه فروشندگان سنگ های ساختمانی و پیمانکاران می توانند سفارش خود را برای عرضه ارزان این محصول به این مجموعه بدهند تا در اختیار آنها قرار گیرد با قیمت مناسب کسانی که به صادرات انواع سنگ های ساختمانی اشتغال دارند می توانند این مرکز تولید را به عنوان مرجع فروش قابل اعتماد دائمی انتخاب کرده و ستون سنگی گرد آن را به کشورهای دیگر ارسال کنند.

سرستون در واقع بالا ترین بخش یک ستون است که مشخصات کلی و جزئی آن را شامل می‌شود. استفاده از این محصول و بنای آن، در معماری تاریخی و زیر شاخه های آن کاربرد فراوانی داشته است؛ از طرفی وجود علاقه به این سبک و تاریخچه آن، سبب شده تا امروزه نیز در نما از سرستون استفاده گردد.

در معماری نوین و اروپایی، سبک کلاسیک یکی از پرطرفدارترین سبک های رایج می باشد. در واقع واژه کلاسیک برگرفته از تمدن یونان و روم است که این زمان به بازه پانصد ساله قبل و بعد از میلاد اشاره دارد.

 سرستون در اشکال گوناگونی تولید و عرضه می گردد که سه حالت عمده آن شامل محدب، مقعر و پیمایشی می باشد. درواقع استفاده از سرستون و متریال های تاریخی مشابه، در واقع نمایانگر توجه به تاریخ و علاقه به آن می باشد؛ که امروزه در سبک نئوکلاسیک کاربرد فراوانی دارد؛ سبک نئوکلاسیک یکی از شاخه‌های معماری نوین است که در آن از متریال های تاریخی، در کنار چیدمان و سبک امروزی استفاده می شود.

کاربرد سرستون در چه مواردی می باشد؟

 امروزه کاربرد ستون در سازه ساختمان متفاوت می باشد؛ گاهی برای افزایش استحکام و گاهی برای افزایش زیبایی و دیزاین از آنها استفاده می‌کنند. ستون ها در واقع از اجزایی مانند سرستون، بدنه ستون و پایه ستون تشکیل شده اند، که از نظر جنس با یکدیگر هماهنگ و یکنواخت هستند.

این محصول، برای زیبایی و نمای ستون به کار می رود و دارای انواع طرح های سه بعدی بوده که با توجه به کارکردهای آن طبقه بندی می شوند که معمولاً نمونه های اسلیمی و طرح دار برای دیزاین به کار گرفته می شوند.

متریال های استفاده شده در ساخت سرستون چیست؟

 سرستون با توجه به محیط های قابل اجرا در انواع گوناگونی ساخته می‌شود؛ از نمونه های فایبرگلاس این محصول، برای نمای داخلی استفاده شده که در مقابل ضربه، نور خورشید و تغییرات دما مقاوم هستند. از مزیت های دیگر این دسته از محصولات می توان به وزن کم و قابل حمل بودن آنها اشاره کرد.

 ستون ها از نظر برش به دو دسته هلالی و مستطیلی تقسیم می‌شوند که با توجه به کاربرد و ماهیت آن، در جاهای مختلفی به کار می روند.

از سرستون سنگی یا سیمانی، معمولاً برای نمای خارجی در حیاط، محیط های باز و عمومی استفاده می گردد که شامل دو نوع طبیعی و مصنوعی می باشد؛ در حقیقت شما می توانید جهت خلق فضایی منحصر به فرد در حیاط منزل خود، از این محصول در کنار آلاچیق و یا میز و صندلی صبحانه خوری استفاده کنید.

برای استفاده از سنگ طبیعی، باید ماهیت ساختاری مقاوم در آن وجود داشته باشد تا استحکام لازم جهت سی ان سی کردن را داشته و دچار آسیب نگردد؛ اما نوع سنگ مصنوعی آن، محدودیت‌های سنگ طبیعی را نداشته و هزینه‌های کمتری در پی دارد.

اگر بخواهیم این محصول را بر اساس قیمت و هزینه آن طبقه بندی نماییم، لازم به ذکر است که نمونه های طبیعی این دسته از محصولات از قیمت بالاتری برخوردار می باشند؛ چرا که هزینه پردازش و قابل استفاده کردن آن بیشتر است.

از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تضمین بازگشت وجه

شرایط تعویض کالا

قیمت مطابق لیست کارخانه

ضمانت کیفیت محصولات

اطمینان از اصالت کالا

قیمت پایه ستون

پای  ستون انواع گوناگونی دارد و هر یک از آنها ویژگی های متفاوتی دارند، یکی از مهمترین ویژگی هایی که تمامی آنها دارا می باشند این است که زیبایی نمای ساختمان را بسیار بیشتر می کنند و در واقع به همین دلیل است که در گذشته از پای ستون بسیار استفاده می شده است.

انواع پای ستون سنگی


1. پایه ستون سنگ مصنوعی

یکی از انواع این پایه ها که طرفداران بسیاری دارد نوع سنگی یا سنگ مصنوعی آن است. در بسیاری از ساختمان هایی برای تزئین و جدا نمودن بدنه ستون از زمین مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع پای ستون ها را می توان به سکویی تشبیه نمود که بدنه ستون روی آن ایستاده است.
امروزه یکی از بهترین پای ستون هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از ساختمان هایی که نمای کلاسیک دارند می توانید آنها را مشاهده کنید نوع رومی آن می باشد. زیبایی و جلوه ای که در این نوع پایه ستون ها وجود دارد در زیبایی ساختمان بسیار تاثیر گذاشته است.

2. پایه ستون گچی

استفاده کردن از این نوع پای ستون بیشتر برای نمای داخلی می باشد، چرا که گچ در برابر باران و تغییرات آب و هوایی مقاومت بسیاری ندارد و به زودی آسیب می بیند. اگر شما در داخل ساختمان تان ستون دارید می توانید پایه آن را گچی انتخاب کنید.همچنین پای ستون ها از لحاظ شکل ظاهر به دو دسته پای ستون گرد و پای ستون تخت یا مربعی تقسیم می شوند.
طبق نمای خارجی که ساختمان شما دارد باید نوع پای ستون خود را انتخاب کنید. برخی از آنها گرد می باشد و برخی دیگر از آنها به شکل مربع هستند. البته باید بدانید انتخاب هر یک از آنها به طور کامل سلیقه ای است و شما هر یک را که مایل باشید می توانید انتخاب کنید و در نمای خارجی ساختمان استفاده نمایید.

سرستون سنگی

معمولا در نگاه اول به یک سازه سنگی، ستون‌های آن بنا به چشم بیننده می‌آید. در همان نگاه نخست به ستون‌های سنگی سر ستون آن جذاب‌ترین و زیباترین بخش ستون به حساب می‌آید سر ستون‌ها معمولا بیشترین جای کار برای ایجاد طرح و نقش متناسب با نمای مربوط را دارند و با توجه به فضای موجود، تنوع در نوع سر ستون بسیار زیاد می‌باشد.

کله قوچی سنگی
سر ستون با توجه به نوع ستون و نوع ابزار آنها باید انتخاب شود، که در طرح‌های مختلف قابل عرضه است. این طرح ها می‌توانند طرح‌های رایج در نمای بناهای سنگی و یا طرح‌های سفارشی که کارفرمایان به ما سفارش می‌دهند، باشد. از میان سرستون‌های رایج می‌توان به سرستون کله قوچی، سرستون کله گاوی، براکت و… اشاره کرد .

قیمت سر ستون سنگی

قیمت سرستون سنگی به عوامل مختلف بستگی دارد که چند مورد از این عوامل در زیر بیان شده اند :

ضخامت و ابعاد کار
جنس و نوع سنگ به کار برده شده
متراژ درخواستی
نوع طرح و نقش ابزار

درخواست سرستون سنگی باید توسط معمار متخصص با متراژ دقیق با توجه به اصولی خاص شامل اندازه‌های دقیق، نقشه‌های کامپیوتری و شکل سه بعدی ارائه شود. بعد از درخواست مشتری و مشخص شدن ۴ مورد ذکر شده قیمت سر ستون سنگی ارائه می‌شود.

ستون سنگی مربعی

این روزها مراکز پخش ستون سنگی مربعی به روش های مختلف در سراسر کشور انجام می شود که به دلیل کیفیت بالا و زیبایی منحصر به فرد، متقاضیان زیادی دارد و فروش بالایی دارد و بسیاری از مشتریان انواع ستون های سنگی را به صورت عمده و با خرید آنها خریداری می کنند مناسب ترین قیمت ستون سنگی در دکوراسیون داخلی اغلب در بسیاری از ساختمانهای مسکونی و تجاری استفاده می شود.

اطلاعاتی مختصر در مورد ستون سنگی پیش ساخته

اطلاعات مربوط به ستون سنگی مربعی پیش ساخته از طرح و نقش بسیار زیبا و متنوعی برخوردار است و علاوه بر شیک و زیبا بودن، از دوام بسیار خوبی نیز برخوردار بوده و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این سرستون ها زیبایی خاصی به فضای دکوراسیون می بخشد و در انواع مدل های گرد، دو تکه و چند تکه، ساده، چهار گوش، تخت، سه طرفه، کره ای و… از انواع سنگ مرمر، از تراورتن، مرمر و گرانیت و … در تولید این محصول استفاده می شود که هر یک از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار هستند و مشتری می تواند با توجه به سبک دکوراسیون و سلیقه خود ستون سنگ مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کند.

این ستون ها مقاومت خوبی در برابر فشار و ضربه نشان می دهند و از پایداری بالایی در برابر تغییرات دما برخوردار هستند. قیمت انواع ستون سنگی پیش ساخته با توجه به کیفیت و نوع سنگ به کار رفته در آن، حجم و ابعاد، طرح و مدل ستون، سازنده، روش خرید، هزینه های تولید و … متفاوت است.

قیمت انواع ستون سنگی مربعی

این روزها چندین شرکت تولیدی در زمینه تولید ستون سنگ با استفاده از بهترین مواد و دستگاه های پیشرفته و مدرن در حال کار و طراحی و تولید این محصول با استانداردهای لازم و با تضمین کیفیت در بازارهای داخلی و خارجی هستند. هدف این شرکت های تولیدی عرضه محصولات با کیفیت عالی و دوام بالا است تا ضمن جلب رضایت مشتری، فروش خوبی از محصولات خود داشته باشند.

با توجه به نوسانات بازار جهت مشاوره خرید و استعلام قیمت میتوانید با شماره های بخش تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در ساخت ساختمان ها, ستون یکی از اجزای اصلی است که برای انتقال بار ساختمان از لایه های بالایی به زمین استفاده می شود ستون ها در قسمت های مختلف سازه مورد استفاده قرار می گیرند و اما کاربرد مشترکی دارند. ستون ها در قسمت های داخلی و بیرونی ساختمان ها, مورد استفاده قرار می گیرند. از دیرباز در تاریخ معماری و سازه های ساختمانی، ستون ها علاوه بر نقش مهم آنها برای تحمل فشار در سازه نقش تزئیناتی و زیبایی در ساختمان را داشته . که در گذشته با کنده کاریهایی بر روی آن ایجاد می شده است. امروزه نیز ستون ها در انواع مختلفی و شکل های متنوع و ابزارهای زیبایی روی آن ها طراحی شده مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت در ستون های گرد و چهارگوش

کاربرد ستون گرد و چهارگوش در ساختمان ها یکسان است و طبق درخواست مشتری تولید می شود. اما بیشترین تفاوت در ستون ها, تفاوت قیمتی است. که هزینه ی تولید ستون گرد بیشتر از ستون چهارگوش می باشد

ستون سنگی
ستون سنگی گرد
ستون سنگی چهار گوش

سرستون ها در انواع ساده و ابزاری در مدل های گرد و نیم گرد و چهارگوش می باشند

پای ستون های سنگی غالبا با مدل و شکل سرستون ها همسان هستند. پایه ستون های گرد بیشتر در نماهای رومی و کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد.

ابعاد استاندارد پای ستون سنگی گرد به شرح زیر است:
ارتفاع: ۲۰سانتیمتر ، عمق: ۵۰ سانتیمتر


ابزار سنگی ستون برای زیبا سازی و ابزار دهی به ستون ها است. جنس این ابزار از سنگ تراورتن است. بهره گیری از این ابزار بیشتر در ساختمان های به سبک رومی رایج است. کاربرد این ابزار میتواند در فضای خارجی، نمای ساختمان و همچنین ستونهای لابی ساختمان ها باشد.

انواع کلی ستون های سنگی

ستون های سنگی میتوانند از سنگ یک تکه (شمش) باشند که در این صورت قیمت بالاتری خواهند داشت. چرا که زیبایی آن دو چندان بوده و ساخت و پرداخت این نوع ستون کار به مراتب بیشتری خواهد برد.
همچنین ستون سنگی میتواند از به هم پیوستن چنیدین قطعه مجزا باشد که هرچه اضلاع کار شده بیشتر باشد، شکل کلی ستون به دایره نزدیک تر خواهد بود.

ستون سنگی گرد

ستون سنگی گرد مراکز اداری، تجاری و مسکونی یکی از پیچیده ترین و همچنین مهم ترین بخش دکوراسیون و طراحی داخلی و معماری می باشد.

ستونها به وسیله سنگ های کورین cps و توسط دستگاه ستون ساز ایتالیایی BTR ، باکیفیتی عالی و بدون هیچگونه درز و سگمنت و با دقتی بالای ۴/۰ میلیمتر ساخته می شود و در اختیار مشتری قرار می گیرد.

 

کارخانه تولید نما رومی

تفاوت ستون سنگی گرد یک پارچه طبیعی با ستون سنگی گرد کورینی:

گاهی اوقات ستون سنگی گرد توسط قله سنگ و به صورت یک پارچه ساخته می شود. از مزایای این گونه ستونها را می توان به زیبایی رگه های طبیعی سنگ بر شمرد اما از معایب آن می توان در وزن بالای سنگ و قیمت بسیار بالای آن می توان نسبت داد که معمولا در فضاهای خارجی مناسب بوده و مقرون به صرفه و ایمن است. اما در فضاهای داخلی سنگهای یک پارچه و یا برش خورده و همچنین کورین ها مناسب هستند. اما از معایب و مزایای هر یک توضیح مختصری داده می شود.

ستون سنگی گرد داخلی از سنگهای یک پارچه (قله سنگ):
مزایا: زیبایی در شکل و رگه بندی سنگ
معایب: وزن بسیار بالا. قیمت بسیار زیاد. وجود خطوط جدا کننده در ستون
فضاهای مناسب: نمای خارجی و بیرونی
ستون سنگی گرد داخلی از سنگهای طبیعی برش خورده:
مزایا: قیمت مناسب تر از سنگهای یک پارچه
معایب: وزن بالا. وجود سگمنتها و خطوط جدا کننده ستونها به صورت کاملا آشکار و نافرم
فضاهای مناسب: استفاده در نماهای خارجی به دور از دسترس و دید نزدیک

ستون سنگی گرد کورین:
مزایا: سگمنتها و خطوط جدا کننده در معرض دید نبوده و کاملا مخفی می شود. ظاهری زیبا دارد
معایب: قیمت  بالا. فقط در ستونهای کوتاه کاربرد دارد زیرا با افزایش ارتفاع دچار انحنا و شکم می شود.
فضاهای مناسب: در ستون های کوتاه تر از ۲ متر قابل استفاده است
ستون سنگی گرد کورین cps:
مزایا: سگمنتها و خطوط جدا کننده در معرض دید نبوده و کاملا مخفی می شود. ظاهری زیبا دارد.
به علت وجود سنگ بیشتر در کورین های ستون ساز cps ، این ستونها در مقابل خط و خش و وزن بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان دچار انحنا و یا شکم نمی شوند.
فضاهای مناسب: در فضاهای داخلی و در هر ارتفاعی قابل نصب است.

مراحل ساخت ستون سنگی گرد :
۱- با توجه به ابعاد ستون، سنگهای کورین cps بر اساس میزان انحنا برش می خورد

۲- زاویه برش توسط نرم افزار محاسبه می شود تا در اثر ساخت سگمنت ایجاد نشود. محاسبه این زاویه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا چنانچه این بخش به درستی محاسبه نگردد، ستون از فضای ایجاد شده دهن باز کرده و دچار ترک در سرتاسر ستون می شود

۳- نکته حائز اهمیت در ساخت ستون محاسبه درست ضخامت سنگ به کار رفته است. چنانچه ارتفاع ستون زیاد باشد و از سنگهای نازک استفاده شود ستون به مرور زمان دچار انحنا و تاب می شود. دستگاه BTR امکان محاسبه ضخامت مناسب با توجه به ارتفاع را داراست.

۴- توسط دستگاه BTR سنگهای برش خورده کنار یکدیگر به گونه ای قرار می گیرد که فضای بین ستونها به اندازه ای کمتر از ۰/۴ میلیمتر برسد.

۵ – توسط چسب و حرارت برش ها به یکدیگر متصل شده و به یکدیگر پیوند برقرار می کند. نکته بسیار مهم در ساخت ستون سنگی گرد در چسبندگی آنها به یکدیگر است. چنانچه این قطعات به خوبی با یکدیگر پیوند برقرار نکند خطر کنده شدن و سقوط آن سگمنت وجود دارد.

۶- پرداخت نهایی توسط دستگاه CNC و محو درزها توسط خمیر مخصوص

طرح ستون سنگی ساده

از دیر باز تا کنون در معماری از ستون های سنگی برای تحمل فشار وارده بر قصر ها ، امارات و … استفاده می شده این ستون ها علاوه بر این نقش به سزا و بسیار عظیمی در باشکوه جلوه نشان دادن آن قصر یا امارت داشته است ستون های سنگی به اشکال مختلفی ساخته می شوند که نمونه بارز آن مکعبی و ستون سنگی گرد می باشد .

–ستون های سنگی گرد در قدیم با استفاده از سنگ های کوپ ساخته می شده ولی در حال حاظر این ستونها با سنگ های پلاک یا همان تخت با ضخامت دو سانتی متر ساخته می شوند (البته این ضخامت با توجه به سلیقه مشتری و قطرستون ها قابل تغییر است ) که این امر سبب با صرفه تر شدن در هزینه ها می شود. به ستون های سنگی گرد ستون ساده نیز می گویند بیشتر این ستون های سنگی گرد یکدست و یکپارچه می باشند که این یکدست بودن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، این ستون ها می توانند با هر مدل و شکلی همخوانی داشته باشند به همین دلیل دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد زیرا این ستون ها بیشتر در ساخت ستون های منازل ، اداره جات و فضاهای عمومی به کار برده می شوند.

مزایای استفاده از ستون سنگی گرد
از مزایای ستون سنگی گرد می توان به سرعت بالای آن در تولید اشاره کرد همچنین این ستون ها بسیار با کیفیت و صیقلی و با صرفه نیز می باشند از دیگر خوبی های این ستون ها نصب بسیار آسان در زمان بسیار کم و اجرای آن برروی ستون های دیگر می باشد.گرد کردن سنگ ستون ها به روشهای مختلفی صورت می گیرد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1-گرد کردن سنگ با دستگاه دو سانتی چسبان(از مزایای این روش می توان به سبک بودن سازه وصیقلی و براق بودن آن اشاره کرد)
2-گرد کردن سنگ با دستگاه مولتی وایر سیم برشی (در این روش از قطعات بسیار بزرگ و پرحجم استفاده می شودو همچنین برای ساخت ستون های با طول زیاد نیز استفاده می شود
3-گرد کردن سنگ با دستگاه دودیسک (این روش پرتی سنگ بیش تری نسبت به روش مولتی وایر سیم برشی دارد از مزایای این روش می توان به لایه برداری و خش گیری سنگ های سخت مثل :گرانیت و .. اشاره کرد همچنین در این روش حرکت میز که به دلیل لایه برداری از سنگ های سخت با تیغه برش ایجاد می شود اتومات قابل کنترل است .)

نکته قابل توجه در ساخت آن در چسبندگی و چگونگی اتصال آن می باشد که با دقت و توجه بسیار بالا توسط چسب و حرارت باید برش ها وصل و با یکدیگر پیوند برقرار کنند تا خطر سقوط و کنده شدن آن به صفر برسد.

انواع مدل های ستون سنگی گرد

مدل های ستون سنگی گرد را می توان به حالت های تماما گرد و یا به حالت نیم گرد و یا تیکه تیکه چسبی نام برد. صورت سر ستون و پاستون آن نیز می تواند به صورت تخت یا گرد باشد که بسته به انتخاب مشتری عرضه می شود. در بین سرستون های گرد می توان به مدل مجلل گرد رومی اشاره کرد که از طرح و نقش بسیار چشم گیری برخوردار است.

جنس ستون های سنگی گرد

جنس سنگ این ستون ها با دیگر جنس ستون های دیگر هیچ تفاوتی ندارد و همانند آنها از سنگ های موجود در طبیعت و کوه ها مانند سنگ : مرمر،تراورتن و مرمریت و… درست می شود ولی توصیه می شود که برای نماهای خارجی و بیرونی ساختمان ها ، ویلاها، امارات بزرگ و … از سنگ تراورتن که از مقاومت بسیار بالایی در برابر آفتاب و تغییرات آب و هوایی و همچنین از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است استفاده شود و برای نماهای داخلی ساختمان ها و ستون های کنار پله و یا موارد دیگر در داخل از سنگ مرمر و یا مرمریت که بسیار جلوه ی چشم گیری دارند استفاده شود علاوه بر این کورین ها که همان سنگ های یک پارچه و برش خورده می باشد برای نماهای داخلی بسیار مناسب هستند .

پای ستون سنگی گرد

در حقیقت پای ستون مانند سکویی می باشد که بدنه ستون روی آن قرار می گیرد در نمای ستون سنگی کلاسیک و رومی برای دکوراسیون داخلی و خارجی که امروزه از آن بسیار استفاده می شود از پایه های ستون سنگی گرد استفاده می شود که در ابعاد و جنس های مختلفی مانند: پای ستون سنگ مصنوعی و پایه ستون گچی (این نوع پایه به دلیل اینکه گچ در برابر تغییرات اب و هوایی مقاومتی ندارد برای نماهای داخلی استفاده می شود) می باشدو زیبایی و ابهت بسیار بی نظیری به آن نما می دهدکه البته پایه ستون سنگی علاوه بر مدل گرد آن مدل مربعی اش نیز موجود می باشد که با توجه به سلیقه مشتری عرضه می شود.

کله ستون و پاستون سنگی گرد

سرستون و پای ستون با توجه به نظر داشت نوع پایه و بدنه ستون و نوع ابزار آن با نظرداشت به سلیقه مشتری انتخاب می شوند که نقش بسیار به سزایی در زیبایی ستون دارد و این سرستون ها در انواع گرد ، نیمه گرد و تیکه تیکه چسبی موجود می باشند از جمله خصوصیات این سرستون و پاستون ها می توان به اندازه و طرح های مختلف و قیمت های مختلف آن اشاره کرد در این بین سرستون و پاستون سنگی گرد در عین سادگی طرفداران خاص خود را دارد .

قیمت ستون های سنگی گرد

قیمت این ستون ها به مانند ستون های سنگی دیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن می توان به المان : جنس سنگ و اندازه و ابعاد و قطر آن اشاره کرد ستون های سنگی گرد علاوه بر دارا بودن جلوه با شکوه و لوکس از قیمت بسیار کمتری نسبت به ستون های چند ضلعی و دیگر ستون های سی ان سی برخوردار است و قیمت سرستون و پاستون آن نیز با توجه به ظرافت و نوع سنگ و اندازه ابعاد آن بستگی دارد که در بین آنها سرستون گرد دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به دیگر سرستون و پاستون دیگر می باشد و در سنگ ها سنگ مرمر و مرمریت قیمت بالاتری نسبت به سنگ تراورتن دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 پاسخ

  1. سلام خسته باشید
    ببخشید در حال ساخت ویلا در ساری هستم
    میخوام چند ستون گرد حدالامکان یک تکه و گرد استفاده کنم؟ هزینه و زمان ساخت و نصب رو لطف می فرمایید؟

  2. برای استفاده از ستون در مناطق شرجی چه سنگی رو پیشنهاد می کنید که مقاوت بالاتری به نسبت دیگر سنگ ها داشته باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *