ساعات کاری:شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر

info[@]zagroscnc.com

سر ستون سنگی (طراحی و تولید + انواع طرح)

4.9/5 - (14 امتیاز)

سرستون سنگی به عنوان یکی از مهمترین اجزای نمای رومی شناخته می شود که می تواند جذابیت یا عدم جذابیت کل نمای ساختمان را تعیین کند. به همین علت است که از سفارش و طراحی تا نصب سرستون برای اجرای نمای رومی در ساختمان های مختلف بسیار مهم هستند.
دکوراسیون خارجی یا نمای ساختمان از اجزاء مختلفی تشکیل شده که جزئی از کل نما را تشکیل می دهند. به ویژه برای برخی از نماهای خاص ساختمانی مثل نمای رومی، تک تک این اجزاء باید قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را داشته باشند. یکی از این اجزای مهم در نمای ساختمان رومی، سرستون سنگی است.

به طور کلی از سرستون ها برای جذابیت بیشتر نما استفاده می شود. با این حال می توان گفت که ابهت نمای رومی از این سرستون ها نشأت می گیرد. زیبایی فوق العاده ای به نمای ساختمان می دهد و آن را خاص می کند.
در نمای رومی برخی استانداردها وجود دارد که نمی توان از آن تخطی کرد. به همین علت خطر شبیه شدن نماهای رومی به یکدیگر بسیار زیاد است. اما یکی از اجزائی که باعث تمایز بین انواع نما می شود، سرستون سنگی است. طراحی و دیزاین خاص هر کدام از انواع سر ستون های سنگی باعث شده تا هر نمای رومی، شکل و حس و حال خاص خود را داشته باشد .

اجرای سر ستون به چند مرحله تقسیم می شود. از طراحی تا نصب باید به دقت انجام شود تا یک کار تمیز و حرفه ای در نمای ساختمان را ببینیم. برای اجرای بی نقص نمای رومی بهتر است با تمامی نکات مربوط به سرستون ها آشنا شویم که در این مطلب به آن ها اشاره شده است.

طراحی سر ستون سنگی برای نمای رومی

طراحی، قسمت بسیار مهم و حیاتی برای اجرای نمای رومی است. اگرچه دیزاین قسمت های مختلف این نوع از نمای ساختمان اهمیت زیادی دارد؛ اما طراحی سرستون ها اهمیت ویژه ای را به خود اختصاص می دهد. طراح نمای ساختمان باید بتواند خاص بودن طراحی خود را در سرستون ها نمایان کند.
تجربه طراح نمای رومی در طراحی سرستون ها مشخص می شود. طراحان با تجربه بسیار حرفه ای عمل می کنند و به خوبی می توانند سرستون سنگی را برای اجرای حرفه ای در نمای رومی ساختمان مورد استفاده قرار دهند. همچنین اگر قرار است از سرستون سنگی از پیش طراحی شده استفاده کنید، باید حتما جلوه و زیبایی آن را مد نظر داشته باشید.
البته بسته به نوع متریال به کار رفته برای اجرای نمای رومی با سنگ، محدودیت هایی نیز وجود دارد. برای مثال اگر قرار است نمای رومی با استفاده از سنگ تراورتن کار شود، ممکن است برخی محدودیت ها برای استفاده از خدمات سی ان سی سنگ وجود داشته باشد. طراح باید شرایط خاصی را برای طراحی سر ستون سنگی در نمای رومی لحاظ کند.

نکته مهمی که برای طراحی سرستون های سنگی در نمای رومی وجود دارد این است که این سرستون ها باید هماهنگی کاملی با دیگر اجزای ساختمان داشته باشند. همچنین این موضوع مهم است که محل قرارگیری سرستون ها دقیقا کجاست و از چه زاویه ای دیده می شود. این موضوعات در بازدید از محل ساخت ساختمان بیشتر مشخص خواهد شد.
اگر می خواهید یک ساختمان شیک و جذاب با استفاده از نمای رومی بنا کنید، باید نمونه های مختلف سرستون ها را ببینید. مشاهده نمونه های اجرا شده باعث می شود تا دید کامل تری در این زمینه داشته باشید و سلایق خود در مورد این قسمت از نما را با طراح در میان بگذارید. توجه داشته باشید که اگر پارامترهای مد نظرتان را به طراح معمار نگویید، قطعا آنچه که شما انتظار دارید، طراحی نخواهد شد.

به طور کلی انتخاب یک طراح حرفه ای برای طراحی سرستون سنگی در نمای رومی بسیار مهم است. همانطور که گفته شد این قسمت از نما، به نوعی جلوه کل ساختمان را مشخص می کند. به همین علت است که اگر جذابیت چندانی نداشته باشد، احتمالا کل طراحی نمای رومی دچار خدشه می شود. پس تا می توانید به سراغ طراحان حرفه ای بروید!

کارخانه تولید نما رومی

متریال به کار رفته در تولید سر ستون ها

برای تولید سرستون ها از متریال های مختلفی استفاده می شود. از انواع سنگ گرفته تا سیمان. بسیاری از معماران برای کاهش هزینه ها و ساده تر شدن اجرا، به جای سنگ از متریال های دیگر استفاده می کنند. در بسیاری از موارد، سر ستون های پیش ساخته با مواد اولیه مختلف، جای سرستون سنگی را می گیرد! اما آیا این سرستون ها می توانند جلا، جذابیت، دوام و کارایی سرستون هایی که با بهترین سنگ ها تولید شده اند را داشته باشند؟

به طور قطع، بهترین متریال برای تولید سرستون نمای رومی، سنگ است. به همین علت توصیه می شود کلا اجرای نمای رومی را با استفاده از سنگ انجام دهید. اگر در این زمینه مردد هستید، حتما نظرات مختلف در مورد نمای سنگی و مقایسه آن با دیگر نماها را بخوانید و سپس اقدام به انتخاب کنید.

باید توجه داشته باشید که سرستون ها در نمای رومی اگر سنگی نباشند، جذابیت چندانی ندارند. اگرچه تولید این نوع سرستون ها کار سخت و هزینه بر است و باید توسط دستگاه های حرفه ای CNC سنگ انجام شود؛ اما باز هم هیچ گزینه ای جای سنگ را در این قسمت از نما نمی گیرد.

مزایا و معایب سرستون سنگی

برای اینکه دقیق تر به انتخاب متریال سرستون بپردازیم، شاید بد نباشد پرطرفدارترین نوع آن یعنی سنگ را ابتدا مورد بررسی و نقد قرار دهیم. هر کدام از متریال ها طبیعتا مزایا و معایب خاص خود را دارد. سرستون سنگی نیز به همین صورت است.
ابتدا به سراغ مزایای این نوع سرستون برویم. مهمترین مزایای سرستون سنگی عبارتند از:
جذابیت عالی
هیچ متریال دیگری نمی تواند جای انواع سنگ برای تولید سرستون در نمای رومی را بگیرد. تمامی متریال ها شاید جذاب باشند اما بیشترین جذابیت مربوط به سنگ است
ماندگاری بالا
یکی از ویژگی های مهم سنگ که باعث شده در طول قرن ها در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد، ماندگاری سنگ است. سنگ در برابر انواع خوردگی، آتش سوزی و… دوام بالایی دارد. در نتیجه سرستون سنگی نسبت به سرستون با متریال های دیگر، ماندگاری بالاتری خواهد داشت.
حس زیبای طبیعت
سرستون سنگی طبیعی است و حس طبیعت را به نمای ساختمان می آورد. طبیعتا اگر قرار است نمای رومی ساختمان خود را با سنگ طبیعی کار کنید، نباید برای سرستون به سراغ غیرسنگ بروید. زیبایی نمای سنگی و حس نشاط و زندگی که از طبیعت در این نماها جریان دارد، با هیچ چیزی قابل تعویض نیست.
تنوع بالای طرح
برخلاف آنچه برخی فکر می کنند که نمی توان با سنگ، سرستون های متنوع و دلخواه تولید کرد، امروزه به لطف دستگاه CNC سنگ، انواع طراحی ها برای سرستون سنگی در نظر گرفته می شود که جذابیت چشم نوازی هم دارند. حتی تنوع طرحی که در سرستون سنگی می توان اجرا کرد در بسیاری از موارد از سرستون های سیمانی نیز بیشتر است. هرچند باید در انتخاب نوع سنگ نیز دقت شود.

حالا که با مزایای انتخاب سنگ به عنوان متریال سرستون آشنا شدیم، بد نیست به معایب سرستون سنگی نسبت به دیگر متریال ها بپردازیم. برخی از مهمترین معایب سرستون سنگی عبارتند از:
قیمت بالاتر
به جرئت می توان گفت که مهمترین عیب سرستون سنگی قیمت بالاتر آن نسبت به دیگر سرستون ها است. اما به توجه به کیفیت بالاتر، ماندگاری بیشتر و زیبایی دوچندان، به نظر می رسد این قیمت بیشتر چندان هم دور از ذهن نیست و نمی توان آن را یک عیب کامل دانست
عدم تعمیرپذیری کامل در صورت شکستن
یکی از معایب سرستون سنگی این است که اگر بشکند و تکه های آن خرد شود، امکان تعمیر آن کار چندان ساده ای نیست. اگر هم تعمیر سرستون سنگی انجام شود، چندان جذابیتی قبلی را نخواهد داشت. در نتیجه باید در هنگام نصب سرستون و در هنگام بهره برداری به حفظ و مراقبت آن توجه ویژه شود.

روش تولید سرستون سنگی

سرستون سنگی به عنوان بخش مهمی از نمای رومی، باید با بالاترین سطح کیفی تولید شود. اگرچه در گذشته این قسمت از نما به عنوان یک اثر هنری با دست تولید می شد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد استفاده از دستگاه های مدرن برای تولید سرستون ها هستیم.
یکی از مهمترین خدمات سی ان سی سنگ، اجرای سرستون سنگی است. با استفاده از یک دستگاه حرفه ای و مدرن می توان تنوع بالایی از طرح های سه بعدی اجرا شده در نرم افزارهای تخصصی را بر روی سنگ اجرا کرد. ساده تر شدن تولید، باعث تنوع بیشتر آن نیز شده است و خلاقیت معماران را در پی دارد.
با توجه به اینکه قیمت دستگاه سی ان سی سنگ که وظیفه تولید سرستون را بر عهده دارد زیاد است، هر مجموعه تولیدی نمی تواند از پس اجرای آن بر آید. فقط شرکت ها و مجموعه های حرفه ای که در زمینه نمای ساختمان فعال هستند، مجهز به دستگاه CNC سنگ بوده و این خدمات را ارائه می دهند. به همین علت برای تولید سرستون ها حتما به سراغ مجموعه های حرفه ای بروید.

قیمت سرستون سنگی

برای اجرای نمای رومی سنگی یکی از مواردی که حتما مد نظر قرار می گیرد، قیمت است. قیمت سرستون سنگی نیز از اجزاء مهمی است که باید در نظر گرفته شود تا بهترین تصمیم گیری صورت گیرد. برای دسترسی به لیست قیمت سرستون سنگی کافی است با مجموعه های حرفه ای در این زمینه تماس بگیرید تا قیمت به روز آن را در اختیارتان قرار دهند.
با این حال قیمت سرستون سنگی به برخی پارامترها وابسته است. با توجه به این پارامترها بهتر می توانید قیمت ها را با هم ماقیسه کرده و از بهترین فروشگاه سرستون سنگی سفارش دهید.

مواردی که بر روی قیمت سرستون سنگی تاثیر می گذارند عبارتند از:
نوع سنگ
طبیعی است که نوع سنگ تاثیر مستقیمی روی قیمت سرستون بگذارد. برخی سنگ ها قیمت بالاتری دارند و همین موضوع باعث می شود تاثیر آن بر روی قیمت سرستون سنگی اجرا شود. سنگ مرمریت یکی از گرانقیمت ترین سنگ هایی است که برای ساخت سرستون استفاده میشود. در نتیجه در هنگام سفارش سرستون سنگی به جنس سنگ دقت کنید. ممکن است حتی جنس سرستون با جنس ستون ها در نمای رومی متفاوت باشد. این بستگی به استراتژی شما خواهد داشت.
متراژ سنگ مورد نیاز
اینکه چقدر سنگ مورد استفاده قرار گیرد موضوع بسیار مهمی است و روی قیمت سرستون تاثیر مستقیم می گذارد.
نوع طراحی سرستون
مشخص است که هرچقدر سرستون ساده تر باشد، هزینه تولید آن کمتر خواهد بود. سرستون های پرکار و شلوغ که جذابیت زیادی هم دارند، قیمت بالاتری دارند.
کیفیت سرستون از نظر پرداخت
یکی از مهمترین عواملی که بر روی قیمت سرستون سنگی اثر می گذارد و بسیار تخصصی است؛ کیفیت کار خارجی است. ممکن است طراحی سرستون جذاب و شلوغ باشد اما دستگاه نتوانسته باشد آن را به خوبی در بیاورد! در نتیجه کیفیت سی ان سی و تجربه اپراتور در این زمینه می تواند دخیل باشد.
ضخامت و عرض سرستون
دقت داشته باشید که ضخامت سرستون هم روی کیفیت کار تاثیر مستقیم دارد و هم در قیمت آن! هرچقدر عرض بیشتر و ضخامت سرستون بیشتر باشد، ماندگاری و دوام آن بیشتر است. در مقابل همین موضوع متریال به کار رفته را بیشتر می کند و قیمت سرستون سنگی را افزایش می دهد.

در هنگام سفارش سرستون باید توجه داشته باشید که تمامی این پارامترها در کنار هم نگاه شود تا امکان مقایسه قیمتی وجود داشته باشد. در غیر این صورت نمی توانیم به درستی قیمت مجموعه های تولید کننده سرستون را با یکدیگر مقایسه کنیم.