ساعات کاری:شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر

info[@]zagroscnc.com

کارخانه تولید نما رومی | اجرای نما رومی با سنگ

5/5 - (42 امتیاز)

آنچه می خوانید

درباره اجرای نمای رومی با سنگ

کارخانه تولید نما رومی به روش‌های مختلفی تولید نما رومی را انجام می دهد. اجرای نمای رومی با سنگ که این روزها طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده است. برای اجرای این نوع از نمای ساختمان ممکن است از سنگ و یا از متریال‌های دیگر استفاده شود، به همین علت وقتی قصد اجرای نمای رومی را دارید، حتما باید مشخص کنید از چه متریالی استفاده می‌کنید.
همچنین اجرای نمای رومی با متریال سنگ نیز ممکن است با سنگ‌های متنوعی انجام شود که هر کدام از مزیت‌ها و معایبی مختلفی برخوردار هستند.

به طور کلی وقتی از اجرا نمای رومی صحبت می‌کنیم، باید به نوع نما، انتخاب متریال و نحوه نصب نمای ساختمان توجه داشته باشیم. تمامی این پارامترها مواردی هستند که باید یک به یک به هدف اجرای یک پروژه بی نقض مورد بررسی قرار گرفته شود.
در این مطلب قصد داریم به صورت کاربردی به مهمترین نکاتی که برای اجرای نمای رومی با سنگ مورد نیاز است بپردازیم. ابتدا در مورد نوع دیزاین رومی و نوع متریال صحبت خواهیم کرد، و در ادامه هزینه‌ها را مشخص ‌می‌کنیم. نکات اجرایی را مرور کرده و در نهایت به نکات طلایی برای داشتن بهترین نما اشاره خواهیم نمود.
این مطلب می‌تواند برای همه افراد از جمله معمار و طراح نمای رومی و حتی کارفرمایان، کاربردی بوده مورد استفاده قرار گیرد. پس تا انتهای این مقاله همراه کارخانه تولید نما رومی زاگرس سی ان سی باشید .

انتخاب نوع متریال به هدف اجرای نمای رومی با سنگ یا غیر سنگ، کدام بهتر است؟

وقتی در مورد نمای رومی صحبت می‌کنیم احتمالا در ذهن شما یک نمای سنگی، شکل می‌گیرد. این در حالی است که نمای رومی می‌تواند یک نمای سیمانی یا نمای پیش ساخته نیز باشد. با این حال بر هیچ‌کس پوشیده نیست که نمای رومی سنگی از بهترین و با کیفیت ترین انواع نمای ساختمان به شمار می‌رود که از دوام و جذابیت متفاوتی نسبت به نماهای سیمانی و پیش ساخته برخوردار است.
هر کدام از انواع متریال‌های به کار رفته برای کارخانه تولید نمای رومی مزایا و معایب خاص خود را دارند. در نتیجه در هنگام انتخاب نوع متریال باید دقت کافی را داشته باشید . این بدان معنی است که هر نوع متریالی ممکن است بتواند برای اجرای نما به سبک رومی مناسب باشد و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید به سراغ کدام سبک بروید. با این حال نمی‌توان از این نکته گذشت که نمای رومی بیشتر با سنگ شناخته می‌شود تا با سیمان و موارد مشابه.

اجرای نمای رومی با سنگ را انتخاب باید کرد یا با متریال سیمان ؟

استفاده از نمای رومی با سیمان از مزیت‌های مهمی برخوردار است. در ادامه به بیان بخشی از تفاوت‌های بین این دو متریال می پردازیم تا بتوانید آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب این دو متریال برای اجرای نمای رومی کسب نمایید.

• اولین مزیت را به معرفی قیمت پایین‌تر استفاده از متریال سیمان نسبت به متریال سنگ اختصاص می‌دهیم
• همچنین بازسازی و تعمیر نما با سیمان ساده تر و کم هزینه‌تر است. به همین علت است که بسیاری از افراد علاقه بیشتری نسبت به کاربری از نمای رومی با متریال سیمانی دارند و آن را مناسب‌تر از اجرای نمای رومی با سنگ می‌دانند.
• از طرفی نیز باید اشاره داشت که محدودیت‌های اجرای نمای سیمانی نسبت به سنگی کمتر است.
• نکته حائز اهمیت دیگر این است که دست طراح برای طراحی نمای رومی با متریال سیمان باز تر است.

• اما باید توجه داشته باشید که استفاده از نمای رومی با استفاده از متریال سیمان، از عمر پایین‌تری نسبت به نوع سنگی برخوردار است که این می‌تواند از جذابیت آن بکاهد.

نمای رومی پیش ساخته پلی استایرن EPS

انواع نماهای پیش ساخته‌ای امروزه در پروژه‌های متفاوت با متریال‌های مختلف به سبک رومی اجرا می‌شوند
نماهای پیش ساخته‌ای از جمله، انواع سر ستون‌ها، قاب‌ها، سردرب نمای رومی و غیره.
اجرای این پروژه‌ها با استفاده از متریال‌های جدید که بسیار سبک هستند تولید و روانه بازار شده است. به این نماهای رومی پیش ساخته پلی استایرن EPS نیز گفته می‌شود و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. معایب زیادی برای اجرای این نوع از نما می‌توان برشمرده که باعث شده برخی از کارفرمایان و طراحان ترغیبی نسبت به اجرای نمای رومی پیش ساخته از خود نشان ندهند.
با این حال قیمت آن حتی از اجرای نمای سیمانی نیز کمتر خواهد بود. همچنین اجرای این نوع نما زمان فوق العاده کمی را به خود اختصاص می‌دهد؛ به ویژه نسبت به نوع اجرای نمای رومی با سنگ.

مزیت مهم کاربری از اجرای نمای رومی با سنگ

نمای رومی با سنگ اگرچه از قیمت و هزینه بالاتری برخوردار است و حتی برخی محدودیت‌ها در طراحی و اجرا را نیز به خود اختصاص داده است اما، باید توجه داشته باشید که از دوام بالایی برخوردار بوده و از همه مهم‌تر جذابیت یک نمای رومی واقعی را نیز به خود اختصاص داده است. در واقع اگر مشکل مالی برای اجرای نمای رومی با متریال سنگ نداشته باشید، اشتباه است که به سراغ دیگر متریال‌ها بروید.
حتی اگر مشکل مالی هم دارید، شاید بهتر باشد به فکر تامین مالی پروژه باشید تا اینکه از متریال سیمانی یا پلی استایرن برای اجرای نمای رومی استفاده کنید.
انتخاب شما برای متریال اجرای نمای رومی هرچه که باشد، مهم اجرای صحیح و بدون نقص مجری آن است البته بسیاری از اوقات ، مجموعه یا کارخانه تولید نما رومی می تواند بهترین کیفیت این امر را اجرا نماید ، با این حال توصیه ما استفاده از متریال سنگ برای اجرای نمای رومی است.
چرا که اجرای آن تمیزتر، حرفه ای‌تر و ماندگار تر خواهد بود.

معایب مهم کاربری از اجرای نمای رومی با سنگ

• اما اجرای فرآیندهای نمای رومی از استانداردهای خاصی برخوردار است که باید در پروژه‌ها به طور دقیق رعایت شود. به همین منظور اگر ذره‌ای در رعایت اصول کوتاهی شود، در طول زمان می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.
مانند لحظه وقوع زلزله، در این شرایط احتمال دارد اسلب‌ها و سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان کنده شده و به زمین پرتاب شود.
• در اجرای پروژه‌های نمای ساختمان مشاهده می‌شود که به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها، طراحان از کیفیت کار می‌کاهند. این حالت نیز می‌تواند به عنوان یکی از معایب استفاده از متریال سنگ در نمای ساختمان معرفی شود.
در حالت دیگر با توجه به شرایط و قوانین، اما امکان دارد برخی از مجریان در کنار استفاده از سنگ های با کیفیت، اقدام به کاربری از سنگهای بی کیفیت داشته باشند. این موضوع نیز می‌تواند به مقدار زیادی کیفیت کار را کاهش داده و خروجی را کهنه نمایش دهد.

کیفیت انتخاب کاربری از اجرای نمای رومی با سنگ

برای ارزیابی زیبایی اجرای پروژه نمای ساختمان با استفاده از متریال سنگ، نمی‌توان تنها از فاکتور مشاهده به طور قطع استفاده نمود. چرا که ارزش کار تنها با نگاه مشخص نمی‌شود.
دلیل این موضوع به این خاطر است که هر پروژه‌ای از سبک خاصی تبعیت می‌نماید و هر سبک از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است و هر ویژگی از بعد‌های مثبت و منفی تشکیل می‌شود. بر همین اساس آنچه که می‌تواند زیبایی و یا عدم زیبایی پروژه نمای ساختمان به واسطه متریال سنگ را تعیین نماید، نحوه کاربری صحیح سبک مورد نظر در پروژه است.
به طور مثال اگر پروژه شما برای یک ساختمان که در یک کوچه خاص در کناره ساختمان‌هایی که از نمای مدرن استفاده کرده‌اند واقع شده باشد، در صورتی که برای نمای ساختمان از سبک نمای رومی به واسطه متریال سنگ استفاده نمایید، هر چقدر هم که در اجرای سبک و قوانین رعایت کرده باشید، و از متریال های با کیفیت استفاده بهره برده باشید، در خروجی کار پروژه دلچسبی را ارائه نخواهید داد.
چرا که این ساختمان در کنار ساختمان‌های دیگر که سنخیتی با سبک شما ندارند واقع شده است

انواع سنگ به هدف اجرای پروژه‌های نمای رومی

اگر شما هم با سنگی بودن نمای رومی موافق باشید، هنوز یک مرحله دیگر برای نهایی شدن انتخاب خود دارید؛ آن مرحله، انتخاب نوع سنگ است.
برای اجرا نمای رومی با متریال سنگ مدل‌های مختلف با کاربری و خصوصیات منحصر‌به‌فردی از سنگ در کارخانه تولید نما رومی وجود دارد که متداول ترین آن‌ها عبارتند از:
• سنگ تراورتن
• سنگ مرمر
• سنگ مرمریت
• سنگ گرانیت
• سنگ آهک و غیره.

انتخاب هر کدام از انواع سنگ‌های موجود، بسته به بودجه و هزینه‌ای است که قصد دارید پرداخت نمایید.
می‌توانید از انواع این سنگ‌ها برای اجرای نما استفاده کنید. با این حال به طور کلی استفاده از سنگ تراورتن و سنگ مرمر برای اجرا این نوع از نما، می‌تواند گزینه‌ بسیار مناسب و پرطرفداری باشد.

• ویژگی‌های سنگ تراورتن، خوش قیمت و پرطرفدار برای اجرای پروژه‌های نمای رومی

به جرئت می‌توان گفت که در سال‌های اخیر یکی از مهمترین سنگ‌های ساختمانی به کار رفته در دنیا برای اجرای نمای رومی، سنگ تراورتن بوده است. در ایران نیز سنگ تراورتن به عنوان یک متریال فوق العاده عالی برای افرادی است که قصد اجرای نمای رومی با سنگ را دارند.
با توجه به اینکه استفاده از سنگ تراورتن در کارخانه تولید نمای رومی ایران به خوبی اجرایی می‌شود، این نوع از سنگ یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌های ایرانی است و حتی صادرات سنگ تراورتن نیز بسیار زیاد مورد توجه است، در ویژگی مهم دیگری که موجب شده است سنگ تراورتن تا این حد مورد توجه قرار گیرد، دوام و زیبایی در این سنگ است.
از طرفی دیگر این سنگ قیمت فوق العاده عالی و به صرفه‌ای را به خود اختصاص داده است.

در مقایسه سنگ تراورتن با سنگ مرمر می‌توان گفت که اجرای نما با سنگ تراورتن کاهش شدید قیمتی را به دنبال خواهد داشت و می‌توانید بر اساس این فاکتور‌های گفته شده، اجرا و استفاده از یک نمای رومی شیک و به صرفه‌ را تجربه نمایید.
در مورد دوام این سنگ نیز می‌توان زیاد صحبت کرد. استحکام سنگ تراورتن چه در هنگام تولید قسمت‌های مختلف نما با استفاده از دستگاه CNC و چه در هنگام اجرا و چه پس از آن در برابر ضربه و خوردگی، باعث شده تا مورد توجه طراحان نمای رومی و مجریان این نوع نمای ساختمانی قرار گیرد.
به طور کلی سنگ تراورتن اگرچه جذابیت سنگ مرمر را ندارد اما توانسته بخش عمده‌ای از بازار سنگ ایران را به ویژه در اجرای نمای رومی از آن خود کند. پس حتما در انتخاب سنگ، تراورتن را نیز مد نظر داشته باشید.

• ویژگی‌های اجرای پروژه‌های نمای رومی با سنگ مرمر؛ کلاسیک و جذاب

سنگ مرمر از جمله سنگ‌های پرطرفدار است که می‌تواند برای اجرا نما به سبک رومی مورد استفاده قرار گیرد. این نوع سنگ قیمت بالاتری نسبت به تراورتن دارد اما قیمت آن از سنگ مرمریت که یکی از سنگ‌‌های لاکچری برای نمای ساختمان محسوب می‌شود، کمتر است.
اگر به دنبال اجرا نمای رومی سنگی هستید، قطعا سنگ مرمر می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.
سنگ مرمر ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.
وجود رگه‌های جذاب در این سنگ، شگفتی فوق العاده‌ای را به نمای ساختمان می‌دهد. با توجه به رنگ روشن اکثر سنگ‌های مرمر، سازگاری این نوع سنگ‌ها با نمای رومی فوق العاده است.
علاوه بر زیبایی سنگ مرمر برای نمای رومی، کیفیت و دوام این نوع سنگ نیز بی نظیر است. به ویژه اگر در شهرهای آلوده قصد اجرای نمای رومی با سنگ را داشته باشید، مرمر گزینه عالی است.
چرا که در برابر خوردگی‌های احتمالی و آلاینده‌های محیطی از مقاوم مطلوبی برخوردار است. همچنین دیرتر از سنگ تراورتن جلوه خود را از دست می‌دهد.

باید ها و نباید ها و بیان کیفیت اجرای طراحی نمای رومی با سنگ

پس از اینکه نوع متریال نمای رومی خود را مشخص کردید، می‌توانید هوشمندانه‌ تر اقدام به طراحی نمای ساختمان کنید. برخی سنگ‌ها محدودیت‌هایی را برای برش دارند و همین موضوع باعث می‌شود تا طراحی اولیه که بدون در نظر گرفتن سنگ انجام شده، دچار تغییرات شود.
• برای دیزاین نمای رومی با سنگ حتما به سراغ افراد حرفه‌ای بروید.
فراموش نکنید که بهترین طراح نمای ساختمان کسی است که تجربه کار با استفاده از انواع متریال‌ها را داشته باشد و بتواند محدودیت‌ها را در نظر بگیرد. به ویژه وقتی قرار است برش‌هایی با استفاده از خدمات CNC سنگ انجام شود، محدودیت‌ها بیشتر خود را نمایان می‌سازند. در این حالت ممکن است امکان اجرایی شدن برخی طرح‌ها میسر نباشد. در نتیجه در انتخاب طراح نمای رومی دقت کافی را به کار ببندید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
در طراحی نمای رومی باید به قسمت‌ها و اجزای مختلف نما به صورت کامل توجه شود. هر کدام از اجزاء نمای رومی از سرستون‌ سنگی و نرده‌ سنگی گرفته تا معرق سنگ کف، باید به صورت هماهنگ در کنار هم قرار گیرند. توجه داشته باشید که کوچکترین ناهماهنگی می‌تواند جذابیت کار را از بین ببرد.
چرا که وجود ناهماهنگی‌ها در اجرای نمای رومی با سنگ، بیشتر خود را نشان می‌دهد.
قبل از طراحی، حتما نمونه‌های نمای رومی با سنگ را ببینید. در این صورت بهتر می‌توانید به طراح آنچه که بر اساس سلیقه مد نظرتان است را انتقال دهید.
وظیفه طراح این است که اگر حتی شما نمونه ای برای نشان دادن ندارید، خود او چند نمونه از نمای رومی اجرا شده را به شما نمایش دهد تا ذهنیت خود را به تصورات و علایق شما نزدیک کند.
فراموش نکنید که این نمونه‌ها نباید فقط یک تصویر کلی از نما باشد. بلکه همانطور که گفته شد، باید حتما جزئیات طراحی قسمت‌های مختلف مثل نرده سنگی به کار رفته در نمای رومی، انواع سرستون و پای ستون سنگی و حتی تابلوی سنگی به کار رفته در نما را به خوبی مشخص نماید.

محدودیت‌های طراحی نمای رومی با سنگ

وقتی صحبت از اجرا نمای رومی با سنگ می‌شود، اهمیت دارد که در بخش طراحی با چه محدودیت‌هایی مواجه هستیم. دانش نسبت به این محدودیت‌ها کمک می‌کند تا طراح نما اصول لازم را به کار بگیرد تا طراحی و اجرا شبیه به هم شوند.
طبیعی است که اکثر قطعات نمای رومی باید با استفاده از دستگاه سی ان سی سنگ انجام شود. این دستگاه اگرچه می‌تواند تمامی ریزه کاری‌ها را با استفاده از مکانیسم‌هایی که برای آن تعریف شده اجرا کند، اما نوع سنگ می‌تواند محدودیت‌هایی را برای اجرا فراهم کند. در نتیجه در هنگام طراحی این نوع نمای ساختمان باید به نوع سنگ به کار رفته و مشکلاتی که حین سی ان سی کردن نمای سنگی به وجود می‌آید توجه شود.

گنبد نما رومی

گنبد نما رومی به سازه ای که به شکل کره ای تو خالی طراحی می شود می گوییم، سابقه ساخت گنبدها به چندین هزارسال قبل می گردد. در طول سال های طولانی، متریال مختلفی برای ساخت گنبدها استفاده شده است.
امروزه به کارگیری گنبد نمای ساختمان ، به عنوان یکی از سازه هایی که شکوه و اعتبار خاصی به کل نما می بخشد، زیاد مورد استفاده کارخانه تولید نما رومی و مردم قرار می گیرد اما این مسئله به معنی ساخت گنبدها در هر ساختمان با هر نوع کاربرد نمی باشد. آرشیتکت ها، آیتم ها و پارامترهای خاصی را باید قبل از ساخت گنبد نمای ساختمان، در نظر داشته باشند.

گنبد در نمای چه ساختمان هایی ساخته می شود؟

نمای بیرونی هر ساختمان معرف کاربرد، ظرافت و تخصص در ساخت و القاء زیبایی به دنیای بیرون از ساختمان است. افراد با دیدن نمای بیرونی ساختمانها تا حدودی راجع به نوع مواد به کار رفته و طراحی و پلان ساختمان، اطلاعاتی بدست خواهند آورد. یکی از سازه ها و اشکالی که در ساخت به کار می رود، گنبدها هستند. گنبد نمای ساختمان می تواند تا حدود زیادی جلال خاصی به کل ساختمان ببخشد. این مسئله را می توانید در ساختمان های معروف دنیا که در آنها از گنبد به عنوان یکی از سازه های بیرونی استفاده شده است، به وضوح ببینید. مانند ساختمان کنگره آمریکا، عمارت تاج محل، مسجد شیخ لطف الله در اصفهان، کلیسای سنت باسیل مسکو و….
امروزه، گنبد نمای ساختمان، کاربرد بیشتری پیدا کرده است و حتی در ساختمانهایی با جنبه تجاری و یا مسکونی هم دیده می شود و استفاده از نمای گنبدی در ساختمانها، بیشتر جنبه زیبایی به خود گرفته است.
استفاده از گنبدهای شیشه ای برای لوکس تر شدن ساختمان و همچنین دادن اعتبار کلاسیک به کل مجموعه، می تواند نمونه ای از مصارف گنبدهای دکوراتیو باشد. بر روی برخی از گنبدهای دکوراتیو می توان از سنگ های قیمتی و زینتی که در نمای ساختمانها هم به کار برده می شوند هم استفاده کرد و بدین شکل هماهنگی و توازن بین گنبد با سایر بخش های سازه را بوجود آورد.
نورگیرهایی که امروزه طراحی می شوند ساختار قدیمی خود را از دست داده اند و با کمک گنبدهای شیشه‌ای می توان علاوه بر همان کاربرد قبلی یعنی افزایش روشنایی، زیبایی دوچندانی به ساختمان بخشید. این نوع طراحی نورگیر می تواند برای اماکنی چون پاساژها، ویلاها، تالارها و رستورانها کاربردی تر باشد.

گنبد نمای ساختمان چگونه ساخته می شود؟

گنبدها یک قوس بسیار محکم هستند که حول یک محور مرکزی چرخش پیدا کرده اند. گنبدها می توانند فضای زیادی را بدون وجود ستون در قسمت زیرین خود، داشته باشند. گنبد نمای ساختمان از نظر ساخت به این شکل است که با پیش روی افقی در هر طبقه بوجود آمده و در حقیقت طبقه های پایینی نسبت به بالایی، بیشتر به داخل متمایل می شوند و در نهایت هم همگی به یک نقطه می رسند.
ساخت گنبد نما توسط کارخانه تولید نما رومی می تواند منجر به ورود نور بیشتر به فضای داخلی ساختمان شده و علاوه بر زیبایی خیره کننده، فضا را دلنشین تر سازد. علاوه بر اینکه می توان گنبدها را در فضای داخلی و بالایی ساختمان ها به شکل مرکزی استفاده کرد، می توان آنها را به شکل یک کره کامل و یا نیم کره در قسمت ورودی ساختمان ها و مراکز تجاری هم استفاده کرد.

جنس گنبد نمای ساختمان چیست؟

جنس گنبدها می تواند با توجه به کاربردشان متفاوت باشد. از جنس بتونی و فلزی و گچی گرفته تا گنبدهای دکوراتیو از جنس شیشه همگی جزو گنبدها به حساب می آیند. جنس گنبدهای دکوراتیو از نوع گنبد استین گلس می باشد که در آن شیشه های تزئینی رنگی هم به منظور زیبایی و هم به منظور عبور نور به شکل ماهرانه در کنار هم چیده می شوند.

انواع گنبد نمای ساختمان

گنبدهایی که به منظور مصارف تزئینی و زیبایی استفاده می شود، می توانند به شکل فلزی و به شکل شیشه‌ای ( گنبد شیشه ای ) باشند. البته گنبدها می توانند از مواد بتنی و گچی هم ساخته شوند و با کمک متریالی مانند سنگ های نما و… شکیل تر شوند. گنبدهای فلزی از نوع فرفورژه های آهنی هستند که می توان در آنها از شیشه های استین گلاس و پتینه کاری شده هم استفاده کرد.

نمای رومی و ایجاد جلوه‌ای زیبا و ماندگار در ظاهر ساختمان

امروزه بیش از هر زمان دیگری، از نمای رومی یا نمای کلاسیک برای دکور دادن به زیبایی ظاهری در قسمت خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این نما یکی از آن نماهایی است که حتی طراحان ساختمان‌های امروزی و مدرن نیز اغلب نمای رومی را برای زینت بخشیدن به ظاهر بیرونی ساختمان پیشنهاد می‌کنند. چرا که در کنار شکیل بودن، عمر طولانی‌تری نیز نسبت به سایر موارد دارد. با این وجود معیارهای مختلفی نیز برای اعمال این سبک و مدل وجود دارد که باید از آن‌ها برای دریافت نتیجه‌ی بهتر کمک گرفت. ما در این مقاله به بررسی نمای رومی، تفاوت‌های آن با دیگر نماها و مزایا و معایب آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نمای رومی گزینه‌ای مناسب برای زیبایی نمای ساختمان

یکی از گزینه‌های بسیار مهمی که طراحان ساختمان به آن اهمیت می‌دهند، خاص و چشمگیر بودن ظاهر بیرونی ساختمان‌ می‌باشد. در حقیقت نمای خارجی ساختمان نخستین بخشی است که افراد به آن چشم می‌اندازند و جذب آن می‌شوند. به همین دلیل نیز در بسیاری از موارد نیز طراحان سعی می‌کنند تا بهترین نمای بیرونی را برای ساختمان انتخاب کنند و به زیباسازی آن بپردازند.

علت این که به نمای رومی، نمای کلاسیک نیز می‌گویند به این دلیل است که از معماری رم و یونان الهام گرفته شده است و تقریبا سبکی مدرن به حساب می‌آید. با این وجود این سبک به عنوان سبکی نئو کلاسیک نیز در نظر گرفته می‌شود. معماری نمای رومی کاملا با شکوه و تقریبا پیچیده است و نیاز به مصالح ویژه‌ای دارد. در بسیاری از ساختمان‌ها در ابعاد مختلف، برج‌ها، ورودی‌ها و برخی از فروشگاه‌ها از این سبک برای داشتن نمایی جذاب و ماندگار استفاده می‌کنند. اما چه تفاوتی بین نمای رومی و دیگر نماها وجود دارد؟

تفاوت نما رومی با سایر نماها

ویژگی‌ها و موارد مختلفی در ساخت نمای ساختمان با سبک نما رومی رعایت می‌شود. به عنوان مثال از قسمت‌های تزئینی همچون ستون، سرستون و پاستون به شکل‌هایی که در ساختمان‌های رومیان و یونانیان باستان وجود داشت، به کار می‌رود. نکته اصلی و مهمی که در انتخاب ستون باید رعایت شود، حفظ ساختار اصلی و تناسب آن با دیگر اجزا می‌باشد.

نمای کلاسیک با وجود تمام پیچیدگی که دارد بسیار ساده‌تر از نمای ایرانی و اسلامی به حساب می ‌آید که شاید به همین دلیل مورد علاقه بسیاری از طرفداران این سبک قرار گرفته است. در کنار این موضوع، نمای رومی از قاب پنجره ‌هایی که با قوس و جذابیت با شکوهی همراه هستند برای این سبک بسیار زینت بخش است و از خاص ترین مواردی است که به چشم می‌خورد. این دو مدل با این که کمی شبیه هم هستند، اما تفاوت‌های بسیاری نیز در ظاهر و مصالح به کار برده شده در آن‌ها به چشم می‌خورد.

از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این سبک می‌توان به استفاده از طاق ‌های زیبای عریض و گرد، انواع کتیبه و همین طور دیوارنماهای تزئینی و ستون‌ها با سبک‌ های یونیک، دوریک و قرنتی (اولین شیوه‌های معماری در یونان و رم باستان) اشاره کرد. علاوه بر تمام این ویژگی‌ها، مصالح و ابزار های به کار برده شده در این سبک از نماهای ساختمانی، گران قیمت و بسیار لوکس می یاشند. بسیاری از طراحان برای ساختمان ‌هایی که نیاز به استحکام و دوام بیشتری دارند نیز از این سبک نما و مصالح گران قیمت استفاده می ‌کنند.

جنس به کار برده شده در ساخت نمای رومی ساختمان

به طور کلی برای خلق و طراحی نمای هر ساختمانی، طراحان نیاز دارند تا با مصالح مخصوصی طراحی را انجام دهند. به مانند هر یک از مدل ها و سبک و ایده‌هایی که خلق می‌شوند، هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی نیز برای خود دارند. به عبارتی از رنگ مصالح گرفته تا به جنس و مرغوبیت مصالح را طراح می‌تواند متفاوت انتخاب نماید.

در طراحی نمای رومی بیش از همه از رنگ‌های متمایل به کرمی، بژ، نسکافه‌ای، استخوانی و تقریبا روشن استفاده می‌شود. با این حال این نکته را نیز بهتر است در نظر داشته باشید که سنگ‌ها دارای جنس‌های مختلفی می باشند. عواملی همچون شرایط آب و هوایی، شرایط اقلیمی، فرهنگ منطقه، میزان بودجه، ابعاد ساختمان و سلیقه شخصی در انتخاب سنگ کاملا تاثیر گذار است و اهمیت دارد.

کارخانه تولید نما رومی

سازندگان و طراحان ساختمان در طراحی نمای رومی بیش تر از سنگ‌های تراورتن و سنگ‌های چرمی برای مناطق بسیار سرد و یا دارای باران اسیدی استفاده می‌کنند. با این وجود از انواع سنگ‌های صیقلی شده و همین طور سیمان نیز می‌توان استفاده کرد.
مدل‌های مختلف برای سبک نمای رومی
نمای رومی تنها منحصر به یک طرح خاص نبوده و دارای مدل ها و سبک‌های متفاوت و متنوعی است؛ چرا که هر طراح متناسب با سلیقه و ایده‌هایی که دارد، طرحی متنوع برای نمای ساختمان ایجاد می‌کند. با این که این سبک دارای ویژگی‌ها و فاکتورهای خاص خود است، اما می‌تواند طبق سلیقه ‌های مختلف طراحی گردد. 

بررسی اجزای مشترک سبک نمای رومی با مدل های مختلف

طاق و گنبد برای نمای رومی
یکی از اصلی ترین راه های تشخیص نمای رومی، طاق و گنبد می‌باشد. در واقع طاق‌ و گنبد به عنوان یکی از ویژگی‌های مهم نما رومی محسوب می‌شوند و اغلب طرفداران و طراحان این سبک به تعداد متقارن آن‌ ها را در نظر می‌گیرند و از یک طرح منفرد نیز در بین آن‌ها و برای برای جلوه‌ای بیشتر، استفاده می‌‌نمایند. علاوه بر این برخی نیز با استفاده از یک کتیبه و یا یک ساعت تزئینی و همین طور مجسمه‌های مختلف، طرحی زیبا و نمادین برای نمای ساختمان در این طاق و گنبدها ایجاد می‌کنند که موجب ایجاد جلوه‌ای خاص و منحصر به فرد برای ساختمان می‌شود.
ستون‌های بلند در نمای رومی
یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان با آن نمای رومی را تشخیص داد، ستون های بلند آن می‌باشد. به طور کلی رنگی که برای نمای ساختمان بالا در نظر گرفته شده است، دقیقا همان رنگی است که در بیشتر نما رومی‌ها به کار برده می‌شوند. در حقیقت ستون‌های کشیده و به صورت متقارن، شیوه‌ و طرحی جدا نشدنی از این سبک و طرح به شمار می‌روند. هم چنین از طرفی نیز طرح‌های متنوعی که بر روی دیوارها کار می‌شوند، از نوع خاص خود برخوردار می‌باشند.

نورپردازی برای نما رومی
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد نمای رومی این است که می‌توان به خوبی آن را نور پردازی کرد و طرحی بسیار شیک و جذاب به وجود آورد. طراحان مدرن امروزی اغلب با استفاده از نورپردازی توانسته اند تا بر جذابیت ساختمان برای اوقات تاریکی بیافزایند. تابش نور از زیر طاق‌ها به سمت پایین علاوه بر این که سبب زیباتر شدن و جذابیت ساختمان می‌شود، موجب تامین نور مورد نیاز در محیط اطراف ساختمان نیز خواهد شد. در واقع این نکته مهمی است که بسیاری از طراحان باهوش و باتجربه آن را رعایت می‌کنند.
استفاده از المان‌های مختلف
برخی از طراحان برای ایجاد نمایی خاص و منحصر به فرد از یک لوستر و یا منبع تکی برای نور در بالاترین قسمت و یا بالکن نما استفاده می‌کنند. بیشتر خانه‌های ویلایی و یا ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای که با این سبک ساخته و طراحی می‌شوند، از موارد بسیار مهم و پر کننده برای نمای خارجی بهره می‌ برند. همچنین استفاده از میله‌ها با رنگی متناقض از زمینه (اغلب مشکی یا قهوه‌ای تیره) ایده جالبی برای تنها تعداد معدودی از طراحان است که برای جلوه بیشتر در قسمت مورد نظر می‌توانند از آن استفاده کنند. المان‌های دیگری نیز همچون چراغ هم می‌تواند زیبایی منحصر به فرد و خاصی را ایجاد نماید.

ویژگی‌هایی برای پنجره‌ها در نمای رومی
یکی از ویژگی‌های خاص و ویژهای که نمای رومی یا همان نمای کلاسیک را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند، وجود پنجره‌های کشیده و منحصر به این سبک می‌باشد. پنجره ‌هایی که در این سبک به کار برده می‌شوند، اغلب کشیده بوده و دارای طرح‌هایی زیبا برای قاب آن‌ها می‌باشد. طراحان با این روش علاوه بر این که نور مورد نیاز برای داخل ساختمان را تامین می‌کنند، زیبایی خاص و چشمگیری را نیز برای نمای داخلی و بیرونی آن خلق خواهند کرد.

مصالح و سنگ نما رومی

در ساخت و طراحی نمای رومی از انواع مختلفی از سنگ ها استفاده می‌شود. در این بین اما سنگ تراورتن یکی از رایج ‌ترین انواع سنگ‌هایی است که برای نما رومی به کار برده می‌شود. این جنس از سنگ‌ها، در کنار مقاومت بالایی که دارند، زیبایی همیشگی را نیز برای بیشتر نماها ایجاد می‌کنند. در بیشتر موارد سنگ‌های تراورتن دوام بالا و ماندگاری زیادی را به ساختمان می‌بخشند. اما از لحاظ هزینه کمی گران قیمت تر از بقیه هستند.

یکی دیگر از گزینه هایی که برای برخی از ساختمان‌ها به کار برده می‌شود و مقرون به صرفه نیز است، سیمان می‌باشد. با این که سیمان از لحاظ شکل ظاهری، زیبایی مخصوص به خود را دارد، اما برای لوکس و لاکچری شدن ساختمان، بهتر است تا بیشتر از سنگ استفاده شود. با این وجود، در صورتی که هدف خود را مقاومت بالا برای ساختمان قرار داده‌اید، بهتر است تا از سنگ استفاده کنید. البته امروزه کاربرد فوم‌های نسوز نیز برای این منظور مطرح شده است که در بسیاری از موارد به کار برده می‌شوند.

با این حال، نکته‌ی جالب و مهمی نیز وجود دارد و آن انتخاب مصالح یا سنگ نما رومی با توجه به شرایط آب و هوایی یا اقلیم منطقه می‌باشد. چرا که با این روش می‌توان مصالح و متریال مورد نیاز خود را به نحوی انتخاب کرد که با شرایط جوی آن منطقه نیز مطابقت داشته باشد و ماندگاری نما را نیز افزایش دهد. شاید بتوان گفت به همین دلیل نیز است که سبک نما رومی در هر منطقه با منطقه‌ای دیگر متفاوت می‌باشد.

ویژگی‌های نمای رومی نسبت به سایر نماهای ساختمانی

در کنار جلوه و زیبایی بصری نمای رومی، دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند تا طراحان از نما رومی برای زیبایی ساختمان و پوشش خارجی آن بهره ببرند. در واقع پیش از به کارگیری نمای کلاسیک بهتر است تا حتما برای انتخاب این نما، آنها را در نظر گرفت و به نمایی که مد نظر است دست یافت. در ادامه به معرفی نقاط قوت یا ویژگی‌هایی که نمای رومی نسبت به سایر نماهای ساختمانی دارد، اشاره می‌کنیم:
نمای رومی هیچ گاه از مد نمی‌افتد و همواره ظاهری جذاب و شیک دارد.

یکی از نکات بسیار خوبی که برای ساخت نما رومی وجود دارد، در دسترس بودن مصالح ساختمانی مورد نیاز آن در ایران می‌باشد؛ چرا که معادن زیادی برای تولید مصالح مورد نیاز آن در ایران وجود دارند.

از این نما هم برای ویلاها، ساختمان‌ های دوبلکس، آپارتمان‌ های شخصی و لوکس می‌توان به عنوان گزینه‌ای متنوع استفاده نمود.
تنوع بسیار بالایی برای انتخاب طرح و مدل آن وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های نما رومی توجه به تجمل گرایی است؛ هر چه قدر که این نما زرق و برق بیشتری داشته باشد، نشان دهنده سطح تمایل افراد آن ساختمان نیز به تجمل گرایی بیشتر است.

طراحی نمای رومی

استفاده از سنگ در طراحی نمای رومی

سنگ از مصالح عمده اجرای نمای رومی می باشد البته در بعضی موارد برای کاهش هزینه اجرا می توان از سیمان نیز استفاده کرد زیرا نمای رومی از نماهای پر هزینه و پرکار است که به علت جزییات زیاد به دقت بالای اجرایی نیازمند است.نورپردازی و رنگ در طراحی نمای رومی بسیار حائز اهمیت می باشد و در ایجاد زیبایی و جذابیت نما تاثیر بسزایی دارد.در انتخاب رنگ باید توجه داشت که از رنگ های روشن و پخته و با اصالت استفاده شود و شکوه و تجمل نما را به خوبی آشکار سازد.از دیگر موارد مهم طراحی نمای کلاسیک ایجاد تقارن، هماهنگی، توازن، هارمونی و… می باشد

استفاده از طراحی نمای رومی در ایران

طراحی نمای رومی از گذشته تا به امروز محبوبیت بسیاری در ایران داشته است. نمای رومی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین سبک‌های طراحی نمای ساختمان است. یک ساختمان‌ نما رومی، حسی کلاسیک و لوکس را به بیننده القاء می‌کند. در این مقاله بیشتر به این سبک کلاسیک نمای ساختمان خواهیم پرداخت.

نمای رومی در ایران هم برای ساختمان‌های مرتفع و با تعداد طبقات متوسط استفاده می‌شود و هم در ویلاها و بناهای کم ارتفاع پرکاربرد است. از ویژگی‌های این نما می‌توان به معماری پیچیده، جزئیات زیاد و کاربرد مصالح گران قیمت از جمله سنگ مرمر و تراورتن اشاره کرد. 
طراحی نمای کلاسیک رومی در ایران
شاید بتوان گفت که نمای رومی خودش به تنهایی یک اثر هنری محسوب می‌شود. جزئیات و نقش و نگارهای فراوان در این نما، از آن یک اثر خلاقانه و زیبا به وجود می‌آورد. به ویژه ترکیب این طرح‌های جذاب با انواع نورپردازی در شب، نمایی خیره‌کننده و با شکوه خلق می‌کند. به همین دلیل نمای رومی اغلب برای طراحی ساختمان های لوکس کاربرد دارند.

معرفی نمای رومی
گاهی منظور از طراحی نمای کلاسیک در ایران اشاره به همان طراحی نمای رومی است. نمای رومی الهام گرفته از سبک معماری کلاسیک در روم باستان است و فضایی مجلل و باشکوه می‌آفریند.

نمای رومی ایرانی
نمای رومی از جمله انواع نماهایی است که در سرتاسر جهان محبوبیت دارد. این نما در ایران هم به وفور اجرا می‌شود و در برخی از شهرها تعداد ساختمان‌های با نمای کلاسیک و رومی از انواع دیگر نما، بیشتر به چشم می‌خورد. جالب است بدانید که برخی از روانشناسان و جامعه‌شناسان عقیده دارند که نمای رومی، پاسخی به نیاز جامعه به تجملگرایی و کاخ نشینی است!

خلق نمای کلاسیک و لوکس
هر چه‌قدر تزئینات و جزئیات نما بیشتر باشد، طراحی نمای ساختمان لوکس‌تر می‌شود. همچنین انواع نورپردازی‌های خلاقانه نیز عاملی دیگر در جذاب‌تر به نظر آمدن این نما هستند. سقف‌های گنبدی، طراحی ستون‌های در داخل ساختمان و استفاده از تابلوها و نقاشی‌های قدیمی، برخی از همین تاثیرات هستند. باید گفت در مجموع نمای رومی هزینه‌بر و گران‌قیمت است و از این جهت به قشر مرفه و بناهای لوکس تعلق دارد.

مصالح در دسترس
یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل رونق نمای رومی، در دسترس بودن مصالح برای ساخت آن است. نمای رومی در ایران به دلیل وجود معادن فراوان سنگ از جمله سنگ تراورتن، به راحتی قابل اجرا است. به همین دلیل بسیاری از کارفرمایان برای نماهای لوکس ساختمان خود، طرح رومی را برمی‌گزینند.

حس متفاوت بودن
نمای رومی با توجه به جزئیات و تناسبات بسیار، چشم‌ها را خیره می‌کند و به ویژه در بافت‌های مسکونی تفاوتی عمده ایجاد می‌کند. این سبک از نما و حس متفاوت بودن آن، این روزها از نمای رومی، سبکی پرطرفدار در میان انواع دیگر نما پدید آورده است.

المان‌های اصلی طراحی نمای رومی ایرانی
برخی از المان‌ها هستند که با دیدن آن‌ها نمای کلاسیک رومی برایمان تداعی می‌شود. این المان‌ها که اصلی‌ترین ویژگی‌های نمای رومی هستند، عبارتند از:

سر ستون سنگی تزیینی 
ستون‌هایی با سطح مقطع دایره به جای چندضلعی
سرستون‌های خاص
انواع مختلف کتیبه، گلویی، گنبد، قوس و هلال و قاب پنجره
البته این را هم فراموش نکنیم که بسیاری از ستون‌های کار شده در نما، کاذب هستند و صرفا کاربرد زینتی دارند.
مصالح متداول برای نمای رومی
از پرکاربردترین مصالح در اکثر نما‌های رومی، سنگ تراورتن است. کیفیت و دوام بالا و همچنین فراوانی این سنگ در ایران موجب شده تا قیمت آن منطقی‌تر و کاربرد آن بیشتر باشد. علاوه بر آن، از سیمان سفید نیز در اجرای نمای رومی بسیار استفاده می‌شود. سیمان به دلیل هزینه کمتر در مقایسه با سنگ موجب کاهش قابل توجه هزینه تمام شده ساخت و ساز می‌شود. از طرفی تزئینات و جزئیاتی که در نمای رومی وجود دارد هم به راحتی با سیمان قابل پیاده‌سازی است.

نمای رومی ساختمان پیش ساخته از فوم نسوز هم گزینه دیگری است که مناسب در شرایط جوی مختلف می‌تواند انتخابی مناسب باشد. این فوم‌ها در برابر گرما و سرما و ترک خوردگی بسیار مقاوم هستند.

مقایسه نمای رومی سنگی و سیمانی

مواردی از جمله کیفیت، امنیت، قیمت نما رومی و در دسترس بودن مصالح در این مقایسه نقشی پررنگ دارند. شاید در وهله اول باید بودجه خود را ارزیابی کنید و سپس دست به انتخاب بزنید. با قطعیت می‌توان گفت که سنگ، کیفیت بالاتری از سیمان دارد.

نمای کلاسیک رومی

در صنعت ساختمان‌سازی، نما اهمیت و تاثیرگذاری بالایی دارد. نمای کلاسیک رومی، نوع خاصی از نماسازی است و سلایق بسیاری را به سمت خود جلب می‌کند.
در نمای کلاسیک، شکوه و عظمت ساختمان مورد تاکید قرار دارد. چه ساختمان مسکونی باشد و چه تجاری، این حس به بیننده القا می‌شود که ساختمانی گران، با پرستیژ و بسیار بزرگ در مقابلش قرار دارد. نیاز به انواع و اقسام مصالح و ابزارآلات تزئینی، طراحی بخش‌های مختلف که بعضی از جاها به دلیل ظرافت زیادشان به هزینه بسیاری نیاز دارد و بسیاری ویژگی‌های دیگر، باعث می‌شوند تا هزینه و ارزش این نوع نماسازی حسابی بالا برود.

تفاوت نمای کلاسیک رومی با نمای مدرن

نماسازی کلاسیک و مدرن، دو طیف کلی در این کار هستند. هر کدام ویژگی‌هایی دارند که نقطه مقابل دیگری محسوب می‌شوند.
نمای کلاسیک، برعکس نمای مدرن که در سادگی خلاصه می‌شود، اصلا به سادگی توجهی ندارد. هرقدر که زینتی‌تر و شلوغ‌تر به نظر برسد، ارزش کار طراح بالاتر خواهد رفت.
این نوع نما، برداشتی از معماری در روم باستان است. اگر به معابد به جا مانده از آن دوران در اروپا، خصوصا در ایتالیا، نگاهی بیندازید متوجه ویژگی‌های اصلی آن خواهید شد. ستون‌سازی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع معماری است. ستون‌هایی که باریک و بلند بودند و احساسی از مرتفع بودن ساختمان را ایجاد می‌کردند.
در حالیکه در معماری ایران باستان، ستون‌ها نسبتا کوتاه اما پهن ساخته می‌شدند، معماری رومی برعکس آن بود. ستون‌ها باریک و بلند ساخته می‌شدند. این روزها، معماری کلاسیک براساس معماری رومی رواج دارد و در داخل ایران هم، ستون‌های ساختمان‌ها همان‌گونه ساخته می‌شوند.
بعدتر، در دوره هنر نئوکلاسیک نیز معماری رومی ادامه پیدا کرد. البته که تغییراتی در آن به وجود آمد و از پیچیدگی و اسطوره‌ای بودن، همانند طراحی معابد کمتر شد، اما اصول اصلی آن نوع حفظ گشت. اما الان در دوره‌ای از تاریخ هنر معماری هستیم که معماری کلاسیک با همان سبک و سیاق دوران باستان، محبوب معماران و ساختمان‌سازان است.
چه مصالح و ابزارآلاتی در معماری کلاسیک رومی به کار می‌روند؟
بعد از ستون‌ها که راجع اهمیت‌شان سخن گفتیم، بالکن‌ها، طاق‌سازی‌ها، پله‌های پرتعداد و سقف‌های گنبدی دیگر مواردی هستند که در معماری کلاسیک لحاظ می‌شوند.
سنگ‌های تراورتن، مرمر، گرانیت، سیمان، سیمان سفید، آجر و … از جمله مصالحی هستند که در این معماری به کار می‌روند. با توجه به سنگین بودن نمای کلاسیک و ساخته شدن آن از سنگ و سیمان، مقاومت و نفوذ ناپذیری‌اش، جزء مزایای آن محسوب می‌شوند. نمای رومی در برابر طوبت، حرارت و تابش خورشید به خوبی از ساختمان محافظت می‌کند.
البته بسته به اینکه برای ساخت نما از چه نوع سنگی استفاده کنید، ویژگی‌های آن نما متفاوت خواهد بود. همچنین، مواردی مانند ستون و بالکن و دیگر چیزهایی هم که نام بردیم، تنوع زیادی دارند. بنابر نوع طراحی نما، نوع مصالح شما هم متفاوت خواهد بود.
ستون‌های بلند یا ستون‌های کوتاه، سرستون، کله‌گاوی، پا ستون، استفاده از مجسمه‌های تزئینی در بخش‌های مختلف، قوس، کتیبه و قاب پنجره هم می‌توانند جزء انتخاب‌های شما برای زیباتر کردن نمای ساختمان‌ شما باشند.
نوع مصالحی که در نمای کلاسیک رومی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنوع بالایی دارند. با توجه به اینکه معادن سنگ تراورتن در داخل کشور بسیار زیاد هستند، این نوع سنگ قیمت پایین‌تری دارد و طبیعتا، بیشتر از بقیه سنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انتخاب سنگ تراورتن کرم و بژ، می‌تواند انتخاب مناسبی برای جنس و رنگ نمای کلاسیک رومی باشد. تراورتن عمر طولانی دارد و در برابر عوامل محیطی، مقاومت بسیار خوبی دارد. همچنین، این نوع سنگ قابلیت چکش‌خوری و برش‌کاری دارد. در نتیجه، تراورتن برای اجرای طرح‌های مختلف نما مناسب می‌باشد.
اما اگر هزینه ساخت و ساز برای‌ شما خیلی مهم نیست، سنگ مرمر گزینه جذاب‌تری می‌باشد. سنگ مرمر رنگ و جنس جالب‌تری دارد و اگر نمای کل یک ساختمان از این نوع سنگ باشد، چشمان هر کسی را به خود خیره می‌کند.
گزینه بعدی برای انتخاب سنگ، سنگ چینی است. سنگ چینی که به سنگ سفید کله‌قندی هم معروف است، بسیار سخت و مقاوم می‌باشد. اگر مقاومت سنگ در برابر حرارت، رطوبت و حتی ضربه برای شما ملاک است، سنگ چینی گزینه خوبی خواهد بود.
اما اگر به دنبال یک نوع سنگ خاص و شیک هستید، بد نیست که سنگ‌های اونیکس را امتحان کنید. سنگی طبیعی با این قابلیت که نور از داخل آن عبور می‌کند. این ویژگی، جلوه بی‌نظیری به آن می‌دهد و اگر طوری نماسازی کنید که بتوانید پشت آن تعدادی لامپ قرار دهید، زیبایی ساختمان شما چند برابر خواهد شد.

برای انتخاب ستون و سرستون‌ها نیز، بیش از هرچیز باید به ابعاد ساختمان توجه کنید. اگر بین ارتفاع و حجم ستون و سرستون و ابعاد کلی ساختمان، تناسب و تعادل برقرار نباشد نمای ساختمان بسیار زشت خواهد شد. در نمای کلاسیک رومی تعادل و تقارن بسیار مهم هستند و بیش از هرچیز، باید به تناسب اندازه ستون و ابعاد ساختمان دقت کرد.

نورپردازی در نمای رومی

رنگ‌آمیزی ساختمان، هم به انتخاب رنگ و مصالح نما و هم به نورپردازی آنجا مربوط می‌شود. شما می‌توانید با ایجاد ترکیب زیبایی از رنگ سنگ نما و نوری که بر روی آن می‌اندازید، احساس بسیار بهتری نسبت به ساختمان خود پیدا کنید.
اگر ساختمان شما مسکونی است، بهتر است از رنگ‌های سفید، کرم، خاکستری و بژ برای سنگ‌ها استفاده نمایید. برای نورپردازی هم، نورهایی به رنگ: آبی، صورتی و فیروزه‌ای مناسب هستند. اما اگر ساختمانی تجاری در دست ساخت دارید، شاید ایجاد تضاد بین آن دو جالب باشد. مثلا از سنگ‌هایی با رنگ روشن و نورپردازی با رنگ تیره بهره ببرید. اگر هم ساختمان‌تان اداری است، هرچه نما از نظر رنگ و نور رسمی‌تر و ساده‌تر باشد بهتر است. سنگ مرمر و تراورتن و نورپردازی سفید و زرد برای ساختمان‌های اداری بهتر است.

آیا همیشه انتخاب نمای کلاسیک رومی، بهترین انتخاب است؟

انتخاب سبک مناسب برای نمای ساختمان، تا حدودی به سلیقه افراد و تا بخشی نیز، به بودجه آن‌ها مربوط می‌شود. اما زیبایی‌شناسی و مسائل فرهنگی و جغرافیای شهری هم، مسائلی هستند که بهتر است مورد توجه قرار دهید.
اگر ساختمان شما از نوع مسکونی باشد، طبیعتا بهتر است که تزئینات بسیار زیادی در آن به کار نبرید. شاید اگر ساختمان تجاری باشد، مجلل‌تر شدن آن حتی بر کسب سود بیشتر هم تاثیرگذار باشد اما برای یک ساختمان مسکونی، تزئینات متعدد خیلی مناسب نیست.
مورد بعدی، توجه به ساختمان‌های همسایه است. همسایه سمت راست و سمت چپ ساختمان شما، چه نوع معماری دارند؟ در کل منطقه‌ای که شما در آن زندگی می‌کنید، عموما ساختمان‌ها در چه سبکی ساخته شده‌اند؟ به این توجه کنید که ساختن یک ساختمان با نمای کلاسیک رومی، شما را متفاوت و ساختمان‌تان را جالب می‌کند، یا اینکه به عنوان یک عنصر نامطلوب از ساختمان‌تان در محله یاد می‌شود.
مورد بعدی، عدم افراط در تزئینات است. این نوع از ساختمان‌سازی که اصطلاحا بعضی به آن کاخ‌سازی هم می‌گویند، ممکن است حسی از فخرفروشی به مردم اطراف شما القا کند. شاید انتخاب بهتر، این باشد که در زینت بخشی نمای آن تعادل را رعایت کنید. ممکن است یک ساختمان کلاسیک که نمای نسبتا ساده‌ای دارد، گزینه بهتری باشد.
ضمنا، براساس قانون شهرداری رعایت یک سری مسائل الزامی است. تعدد مصالح، استفاده از فرم‌های نامتعارف و بهم ریختگی افراطی نمای ساختمان، از جمله مسائلی است که باید رعایت شوند. شاید مهم‌ترین نکته در این بین، همان تعدد مصالح است که رعایت آن هم از لحاظ قانونی کار شما را موجه خواهد کرد، و هم اینکه با توجه به فرهنگ ایرانی و بافت شهری در ایران، جلوه بهتری به خانه شما می‌دهد.

کارخانه تولید نما رومی

نمای پیش ساخته رومی

مزایای نمای پیش ساخته رومی
کم هزینه بودن نمای پیش ساخته رومی در مقایسه با نمای سنگی رومی
سرعت بالای اجرا (حدود 6 برابر) در مقایسه با اجرای نما با سنگ
سبکی نمای رومی پیش ساخته در مقایسه با نمای سنگی رومی
بدون نیاز به رابیتس کاری
تنوع بالای طرح قطعات
عایق حرارتی مناسب به دلیل استفاده از مواد پلی استایرن
قابلیت رنگ پذیری قطعات
اجرای راحت و تمیزی نما پس از اتمام کار
دقت اندازه های قطعات به دلیل تولید کارخانه ای
قیمت پایین ستون پلی استایرن نسبت به ستون سنگی پیش ساخته
قابلیت استفاده از نورمخفی

امروزه نمای کلاسیک رومی در طراحی نماها بسیار به چشم می خورد و یکی از رایج ترین نماهای ساختمان های مسکونی شده است. علی رغم نقدهای متخصصین به گسترش این سبک از نماسازی در کشور، در میان مردم مورد استقبال فراوان شده است. نمای پیش ساخته رومی یا نمای پیش ساخته پلی استایرن یکی از جدیدترین روش های اجرای نمای رومی است که در کنار روش های دیگر اجرای نمای رومی مانند نمای سنگی رومی و نمای سیمانی رومی عرضه می شود. در این مطلب سعی شده به ویژگی های نمای پیش ساخته رومی و تفاوت آن با نمای سنگی و سیمانی پرداخته شود.
ویژگی های نمای پیش ساخته رومی
نمای پیش ساخته رومی از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی (EPS) با یونولیت دانسیته 20 واقعی و روکش یکنواخت بتن پلیمری به ضخامت 4 میلیمتری و یا از نوعی کامپوزیت سنگ سیلیس ساخته می شود، بدین دلیل به نمای پیش ساخته پلی استایرن نیز شناخته می شود.

محصولات تزئینی پلی استایرن در دو دسته جهت تزئین داخلی ساختمان و جهت نمای ساختمان تولید می شود. تنوع طرح قطعات نمای پلی استایرن باعث شده تا این نما مورد استقبال مجریان قرار گیرد. این قطعات در انواع سرستون ها، ابزار پیش ساخته نما رومی ، قطعات پوششی نمای کرکره ای، ابزارهای گلویی و انواع قرنیز ها تولید می شود. از دیگر ویژگی هایی که این نما را از سایر محصولات مشابه مجزا می سازد، تولید پروفیل های منحنی است که دقت تولید کارخانه ای باعث می شود تا سطح پایانی نما در این قسمت ها بسیار تمیز باشد.

اجرای نمای پیش ساخته رومی

مرحله اول: سطح نماخور باید کاملا تراز باشد. در صورتی که سطح تراز نباشد با سیمانکاری باید اقدام به تراز کردن آن شود.
رحله دوم: پس از تراز کردن سطح نما، نوبت نصب قطعات نماست. نصب نمای پیش ساخته رومی با چسب های ملاتی مخصوص انجام می شود که با نسبت مشخصی از آب ترکیب می شوند سپس با ماله دندان موشی پشت مصالح به چسب آغشته شده و در محل با دقت نصب می شود.

مرحله سوم: قطعات نمای پلی استایرن پس از نصب با چسب، جهت اطمینان از دوام اتصالات قطعات با میخ فولادی تثبیت می شود.

قیمت نمای پیش ساخته رومی

قیمت نمای پلی استایرن در مقایسه با نمای سنگی رومی، به دلیل پیش ساخته بودن قطعات و نصب آسان و سریع آن پایین تر است. اما در مقایسه با نمای رومی سیمانی هزینه بالاتری از لحاظ قیمت مصالح دارد. سرستون های پیش ساخته پلی استایرن در مقایسه با سرستون های پیش ساخته سیمانی قیمت بالاتری دارد. در حالت کلی قیمت نمای پلی استایرن در مقایسه با نماهای مشابه با ویژگی های قابل رقابت قیمت مناسبی دارد.

نما پیش ساخته

نما پیش ساخته رومی از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی (EPS) با یونولیت دانسیته ۲۰ واقعی و روکش یکنواخت بتن پلیمری به ضخامت ۴ میلیمتر ساخته می‌شود.

نمای پیش ساخته رومی EPS یا سنگی؟
نما رومی پیش ساخته EPS تا ۵۰٪ ارزانتر از سنگ
سرعت اجرا تا ۱۰ برابر سریعتر از سنگ (بدون نیاز به رابیتس بندی و اسکوپ)
ابزار رومی پیش ساخته ۱۰ برابر سبک تر از سنگ
ابزار رومی پیش ساخته با تنوعی نا محدود از طراحی
ابزار رومی پیش ساخته عایق گرما، سرما و رطوبت است
ابزار رومی پیش ساخته EPS قابلیت رنگ پذیری دارد.

قیمت انواع نمای ساختمان 

قیمت هر محصول و یا خدمت یکی از مهمترین مواردی هست که مورد توجه همگان قرار می گیرد. البته هیچ وقت نمی توانیم بگوییم کالا یا خدماتی گران یا ارزان است مگر با چیزی دیگری مقایسه کنیم.در اینجا با توجه به اهمیت موضوع قیمت نمای ساختمان ، قیمت چند نوع نمای ساختمان را با هم مقایسه می کنیم و لازم است بدانیم که نمای ساختمان ترکیبی از کالا و خدمات است یعنی برای اجرای نمای ساختمان باید متریال ها و محصولاتی خریداری شود و اجرت هایی برای اجرا پرداخت شود تا کار نمای ساختمان انجام شود به همین دلیل نمی توان قیمت ثابت و پایه برای نمای ساختمان ارائه کرد.

نمای رومی با ابزار

نمای رومی با ابزار : نما رومی به معنای آن است که بخش اعظمی و یا تمام نمای ساختمان شما از سنگ تراورتن(ترجیحا بی موج) استفاده شود. این نوع سنگ کاری بیشتر حالت تجمل گرایی دارد که امروزه نمای زیبا به شهر ما بخشیده است. البته در طرح های رومی ابزار و برش کاری پیچیده تری نسبت به دیگر نماها دارد.

ابزار فوق سبک نما
ابزارهای پیش ساخته نمای ساختمان ضد آب بوده و مناسب برای محیط های با میزان بارندگی بالا نیز می باشد. این ابزار نمای ساختمان به دلیل وزن بسیار پایین، ضد زلزله نیز هست و به راحتی قابل نصب در ارتفاع نیز می باشد.

نماهای متنوعی از قبیل نمای رومی، نمای سنگی و انواع نمای کلاسیک با استفاده از ابزار پیش ساخته نما قابل اجرا و پیاده سازی می باشد و همچنین ابزار پیش ساخته نما به واسطه کیفیت بالا، صرفه اقتصادی و نصب سریع توجه بسیاری از طراحان و سازندگان را به خود جلب کرده است.

درحال حاضر پیمانکاران با تجربه می دانند که استفاده از نمای رومی سنگی با توجه به زلزله های اخیر و به طبع آن سختگیری های مکرر سازمان های مربوطه و نوسانات بازار ارز دیگر مقرون به صرفه نیست. پیمانکاران با تجربه به استفاده از متریال های سبک مقرون به صرفه در عین حال زیبا روی آورده اند و نمای پیش ساخته رومی و نمای رومی با ابزار به انتخاب اول آن ها تبدیل شده است.

ابزار نمای خارجی فوم پلی استایرن EPS
نمای رومی پیش ساخته EPS (فوم با دانسیته بالا) جدیدترین متریال ساختمانی است که در نماهای لوکس و مدرن ساختمان‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای پیش ساخته رومی از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی EPS با دانسیته ۲۲ و روکش بتن پلیمری به ضخامت ۴ میلیمتر با انواع مواد پلیمری، شیمیایی و معدنی تولید تولید شده که در مقابل عوامل جوی و اقلیمی پایدار می باشد و بصورت پیش ساخته در محل کارخانه تولید می گردد.
ا توجه به استانداردهای جدید ساخت و ساز، نمای رومی پیش ساخته و نمای رومی با ابزار ساختمان را میتوان جایگزین نما رومی سنگی دانست. لازم به ذکر است ابزارهای پیش ساخته رومی در نمای رومی با ابزار منطبق با تمامی شرایط مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است.

نمای رومی سنگی

در نمای رومی سنگی نیز می بایست فاکتورهای کیفیت ، قیمت ، مصالح بومی ، اقلیم منطقه و … را در نظر گرفت در بحث کیفیت قطعا نمای سنگی برنده این قیاس است ولی در بحث قیمت نمای رومی سیمانی برنده تقابل با نمای رومی سنگی است.
شاید بسیاری براین اصل پایبند باشند که طراحی نما می بایست با فرهنگ کشور متناسب باشد اما واقعیت این است که نمای کلاسیک و نمای ساختمان رومی گستردگی جهانی دارد و کشور عزیزمان ایران را نیز شامل می شود . اگر نگاهی به تاریخ کوتاه ایران در روزگاران بسیار دور بیندازیم شاهد تخت جمشید خواهیم بود که متناسب با فرهنگ ایرانی ساخته شده بود. در واقع این روزها نمای ساختمان رومی با سنگ تراورتن یا همان نمای رومی به دلایل متعدد از جمله وجود ذخایر سنگ تراورتن و … مورد دقت قرار گرفته است.

پس بهتر است این سبک از معماری را با معماری و فرهنگ اصیل ایرانی همگام و همسو نماییم طراحی نمای ساختمان یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای می باشد. چرا که نمای یک ساختمان پوسته ای عینی و قابل لمس توسط عموم مردم است و بعضا تعداد کثیری از عموم مردم کیفیت یک ساختمان و بنا و یا سازه را از روی نمای ظاهری و بیرونی آن حدس می زنند. ضمن اینکه طراحی نما فقط رعایت اصول زیباشناسی در معماری نیست و دقت به اقلیم منطقه، سطح بودجه، مصالح بوم آور و … می بایست توسط مهندس معمار در نظر گرفته شود.

استفاده از این سبک در طراحی نمای بیرونی ساختمان در ایران آنقدر دقیق و مهندسی و زیبا بوده که حتی مهندسین اروپایی و شاید رومیان باستان نیز به این نوع طراحی نمره بالایی می دهند و آن را تحسین نمایند.

ویژگی‌ نمای سنگی رومی

در نمای سنگی رومی بیشترین استفاده از سنگ برای رسیدن به حداکثر شکوه ممکن است. رنگ‌ های روشن ظاهری شاهانه به سازه می‌بخشند. از این رو، سنگ‌ های تراورتن روشن و کرم، سنگ‌ های عمده به کار رفته در نمای سنگی رومی را تشکیل می‌دهند. استفاده از قوس‌ ها، ستون‌ ها و جزئیات و تزئینات سنگی سبب می‌شود تا نمای سازه به عنوان نمای سنگی رومی شناخته شود. ستون‌های بزرگ و با ارتفاع زیاد، قوس‌های منحنی و قطور، ستون‌های کوچک تزئینی در کنار ستون‌های بزرگ از المان‌های برجسته این نمای پرطرفدار هستند.

استفاده از سرستون‌ های زیبا و کله‌ گاوی‌ ها، برج‌ های نقطه‌ ای، استفاده از قوس‌ های بزرگ و گیرا با نقش‌ های برجسته، استفاده از کتیبه‌ ها، گلویی‌ ها، هلال و قاب پنجره، از عناصری هستند که در طراحی نمای پرطرفدار و اجرای نمای رومی کاربرد فراوان دارند. سقف و ستون ها در نمای سنگی رومی اهمیت زیادی دارند؛ چرا که با افزایش ارتفاع سقف و ستون‌ها عظمت و شکوه بنا بیشتر می‌شود. همچنین، استفاده از ستون‌ها و سرستون های بزرگ در نمای پرطرفدار ساختمان‌ های مجلل رواج بیشتری دارد.
نمای سنگی مدرن
در طراحی نمای سنگی مدرن، معماران با حذف تزئینات به سمت استفاده بیشتر از عناصر و المان‌ های ساده‌ تر در خلق جدیدترین نماهای سنگی، حرکت می‌کنند. مصالح به کار رفته در نمای سنگی مدرن نیز، بر خلاف نمای سنگی رومی، معمولا بیش از یک نوع مصالح است. با وجود تأکید جدی موجود در معماری مدرن بر حرکت به سمت ساده شدن طرح‌ ها، همچنان مشاهده می‌شود که برخی طراحان نمای سنگی مدرن، تلاش دارند تا با افزایش تعداد مصالح به کار رفته در نمای سنگی مدرن طراحی شده و نیز ایجاد تغییرات نامتعارف در طرح‌های اجرایی خود، یک نمای پرطرفدار را ارائه دهند اما تنها نتایج نامطلوبی را به نام نمای سنگی مدرن و یا جدیدترین نماهای سنگی به بار می‌آورند.

روش اجرای نمای سیمان رومی

ماسه، پودرسنگ، سیمان سیاه بعلاوه ی الیاف مخصوص که مورد استفاده قرار میگیرد. الیاف موجود در ملات باعث میشود که سیمان ترک نخورد و استحکام داشته باشد. هر باند و سینه کفتری سیمانی باید دو لایه رابیتس بسته شود. بعد از سیمان کشی رابیتس نوبت ملات روی رابیتس و تمام کننده باند و طرح مورد نظر میرسد که باید بطور منظم اجرا شود و یک لایه ماسه وسیمان و یک لایه پودر سنگ و سیمان اجرا میشود که آن هم باید به دست استاد وارد و کار بلد اجرا شود چون اگر اشتباهی در اجرا حاصل شود ممکن است که کار ترک بردارد و یا بصورت دقیق اجرا نشود.

بعد از باندها و طرح ها نوبت به قاب ها و ابزارهای دور پنجره میرسد که باید بصورت دقیق اجرا شود در اجرای دور قابی که ملات خور آن بیشتر از ۴ سانت باشد میخ کوبی الضامی است و مانع از ترک های عمیق میشود طرح های دور قاب بسته به کار فرما اجرا میشود در نمای کلاسیک از انواع ستون های رومی نیز استفاده میشود که اجرای آن کار ساده ای به حساب نمی آید مثلا در اجرای ستون ده طبقه که ارتفاع ان ۳۳ متر میرسد باید ریسمان کشی و قالب بندی دقیق اجرا شود و تمامی کارها باید به استاد کار وارد سپرده شود.

بعد از اتمام ابزارهای رومی نوبت به شیشه گذاری و قاب بندی برای طرح آب صاف میرسد و شیشه ها که در عرض یک سانت و نیم و طول متغییر هستند استفاده میشود و بر روی کار اجرا میشود بعد از شیشه گذاری نوبت به پر کردن قابها میرسد و داخل قابها را با ملات مخلوط از پودر سنگ و سنگ شماره ۱ریز و سیمان سفید پر میشود و بعد از انجام عملیات مخصوص خود به طرح دلخواه انجام میشود.

بعد از پرشدن قاب ها نوبت به بند کشی میرسد که باید شیشه ها را از جا در اورده و شیارها را با پودر سنگ و سیمان سفید انجام داد و صیقل داد، بعد از همه اینکار ها نوبت به صیقل دادن و نانو کاری نما میرسد مواد نانو برای ضد آب شدن نما و ضد گرد و قبار بکار گرفته میشود قبل از انجام نانو باید نما را با سمباته ی مخصوص سطح کار را صیقل داده و روی آن مواد نانو را با قلم رنگ یا پمپ بادی پاشیده میشود به این ترتیب نما کامل شده و به اتمام میرسد.

نمای پیش ساخته

همان‌طور که می‌دانید جهان هر روزه در حال پیشرفت است.در طی پیشرفت‌هایی که روزانه رخ می‌دهد، بسیاری ماشین‌آلات و وسایلی اختراع شده و به بازار می‌آیند که زحمت انسان را در زندگی روزانه‌اش به حداقل می‌رسانند.صنعت ساختمان و نما سازی نیز از این قاعده مستثنی نبوده.نمای پیش ساخته که اخیرا به صنعت نماسازی اضافه شده کار نیروهای انسانی در اجرای نمای ساختمان را به حداقل رسانده است.قطعا شما هم با مطالعه این صفحه، شیفته راحتی و جذابیت نمای پیش ساخته خواهید شد.

طراحی نمای پیش ساخته

همان‌طور که گفتیم، نمای پیش ساخته از نماهای مدرن است.
یکی از معضلات همیشگی کارفرمایان، مدت زمان طراحی و اجرای نمایشان بوده است.
نمای پیش ساخته به خوبی توانسته این نگرانی را حل کند.
شاید به نظر شما اجرای نمای پیش ساخته با استفاده از متریال های آن کار دشواری نباشد.
اما هرگز فراموش نکنید که هر طراحی از پس نمای خشک پیش ساخته برنمی آید!

اجرای نمای پیش ساخته

قطعات نمای پیش ساخته همان‌طور که از اسمش پیداست در کارخانه تولید و به صورت پیش ساخته در محل ساختمان به عنوان نما نصب می‌شوند.
همین مسئله باعث صرفه جویی بسیار زمان در هنگام اجرای نماست.
به خصوص اگر کارفرما برای استفاده از ساختمان خود عجله داشته باشد و بخواهد در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین نما را داشته باشد بهتر است که از نمای پیش ساخته استفاده کند.
ولی دقت داشته باشید که شما موظف هستید مجریانی را برای نمای پیش ساخته خود انتخاب کنید که با دقت بالایی اجرای نمای شما را به عهده بگیرند.
قطعات نمای پیش ساخته همان‌قدر که ساده بر روی نما نصب می‌شوند؛ به همان آسانی هم احتمال افتادن آن‌ها زیاد است.
پس نباید اجرای نمای پیش ساخته خود را به هر کسی بسپارید.

نمای پیش ساخته بتنی

بتن یکی از مصالحی است که به خاطر وزن بالایی که دارد اکثر مهندسان و مجریان نما سعی می‌کنند که از آن استفاده نکنند تا درصد خطای اجرای نمایشان به حداقل برسد.
اما قیمت به صرفه آن باعث می‌شود که بسیاری از کارفرمایان نمای سمنت برد بتنی را انتخاب کنند.
تایل‌های پیش ساخته بتنی کار را راحت کرده‌اند.
این تایل‌های پیش ساخته بتنی که در کارخانه تولید می‌شوند؛ وزن کمتری دارند و به راحتی به عنوان نما بر روی بدنه اصلی ساختمان نصب می‌شوند.
پس اگر شما هم نمای بتنی را برای ساختمان‌تان انتخاب کرده‌اید پیشنهاد ما این است که از تایل های ییش ساخته بتنی استفاده کنید و نمایی با‌کیفیت و مطابق میلتان داشته باشید.

نمای پیش ساخته سبک

نمای پیش ساخته سبک یکی از آرزوهای هر کارفرما و سازنده‌ای است.
نمای پیش ساخته سبک با قیمتی فوق‌العاده می‌تواند همان نمایی باشد که مدت‌هاست در ذهنتان تصور کرده‌اید.
با یک طراحی خارق‌العاده و استفاده از متریال‌هایی باکیفیت و با وزنی کمتر می‌توانید نمای پیش ساخته‌ای داشته باشید که علاوه بر سبکی، مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد.
پس اگر به دنبال نمای پیش ساخته‌ای با این ویژگی‌ها هستید بهتر است که کار را به کاردانش بسپارید.

نمای پیش ساخته رومی

شاید برایتان جالب باشد اما شما می‌توانید نمای رومی‌ای پیش ساخته داشته باشید.
شاید پیش خودتان فکر کنید که نمای رومی با آن ابهت را مگر می‌توان با قطعاتی پیش ساخته طراحی و اجرا کرد؟
بهتر است بهتان بگوییم که نمای پیش ساخته رومی می‌تواند شما را حیرت زده کند؛ به شرطی که طراحی و اجرای نمایتان را به دست خبره‌ترین و کاربلدترین مهندسان بسپارید.
طراحان گروه زاگرس سی ان سیبا حرفه‌ای ترین طرح‌ها و نقشه‌های اجرایی نمای دلخواه شما را طراحی می‌کنند.

ابزار نمای خارجی فوم پلی استایرن

نمای پیش ساخته رومی از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی EPS با دانسیته 22 و روکش بتن پلیمری به ضخامت 4 میلیمتر با انواع مواد پلیمری ، شیمیایی و معدنی تولید تولید شده که در مقابل عوامل جوی و اقلیمی پایدار می باشد و بصورت پیش ساخته در محل کارخانه تولید می گردد.

بطور کلی ابزار های نمای خارجی ساختمان، جایگزین جدید و مناسب برای سنگ و سیمان هستند. این ابزار علاوه بر زیبایی، دارای مقاومت بسیار بالا در برابر ترک خوردگی میباشد. همچنین با توجه به وزن سبک آن، امکان آسیب رسانی از آن در مواقع خطرناکی مثل زلزله بسیار کاهش میباد.

ابزار های نمای فوم پلی استایرن، عایق حرارتی، عایق رطوبتی و عایق صوتی هم میباشند.
عایق حرارتی ، برودتی که باعث کاهش هدر رفتن انرژی تا 60% می باشد .
عایق رطوبتی قابل استفاده در مناطق شرجی و مرطوب
عایق صوتی مناسب برای آکوستیک کردن کلیه فضاها

نمای پلی استایرن چیست ؟

پلی استایرن یک پلیمر مصنوعی از مونومر استایرن (یک ماده پتروشیمی) می‌باشد
به سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد.
XPS یا EPS مشتقاتی از پلی استایرن می باشند و به طور عامیانه فوم، یونولیت نامیده می شوند.
XPS و EPS پلی استایرن محصولاتی هستند که نوع ضد حریق آنها در مصارف ساختمانی کاربرد دارد،
مصارفی از جمله تولید گچ برگ ها، قطعات تزیینی و نماهای پیش ساخته از جنس فوم پلی استایرن سبک که در سال های اخیر در کشور بسیار مرسوم شده است.

معایب نمای پلی استایرن

پلی استایرن به طور ذاتی سمی است
استحکام این ماده بسیار کم است و مستعد به ترک خورگی است

پلی استایرن از نظر بیولوژیک خنثی است و مشکل اصلی تماس با منومر استایرن است. منومر استایرن در طی واکنشهای حرارت دهی پلیمرهای استایرن آزاد می گردد. ضمن اینکه در طی روندهای اولیه پلیمرها ورزین ها نیز احتمال مواجهه با منومر استایرن وجود دارد. استنشاق راه اصلی تماس است.

اثرات استایرن شامل تحریک غشاهای مخاطی و چشمها، درماتیت تماسی، عوارض حاد و مزمن هم در سیستم عصبی مرکزی و هم در سیستم عصبی محیطی و بالاخره عوارض کبدی بصورت افزایش آنزیمهای کبدی و اسیدهای صفراوی در مقادیر بالا می باشد.
سبب تحریک و قرمزی چشم می‌شود .
در اثر تماس با پوست مشکلی ایجاد نمی‌کند .
این ماده سمی نیست .
محصولات نهایی تولید شده در هنگام آتش سوزی از خود گاز سیانید هیدروژن متصاعد می‌کند و در صورتی که در ساختمان استفاده شود در صورت آتش سوزی تلفات زیادی در بر خواهد داشت. لذا پیشنهاد می‌شود در صورت استفاده در صنعت ساختمان حتماً از تولید کننده گواهینامه فنی ان را بخواهید. باید پانلهای تولید شده دارای نشان استاندارد باشد .

ابزار پیش ساخته نما رومی

نمای ساختمان ها، از زمان های قدیم تا به حال دارای اهمیت ویژه ای بوده است چرا که بخش زیادی از هویت یک ساختمان را نمای آن تشکیل می دهد و در نگاه اول به یک ساختمان، نما ساختمان است که شما را جذب می کند. همین موضوع باعث شده است تا در طی سالیان مختلف، ابزارها و تجهیزات دکوراتیو زیادی برای زیباتر کردن و خاص تر کردن نمای خانه ها و ساختمان ها اختراع شود.

نماهایی که ازجنس آجر و همین طور کاشی ساخته می شدند، از قدیمی ترین نوع نماها هستند که در معماری کاربردهای عمیقی داشته اند. نماهای آجری با وجود جذابیت ظاهری که داشتند اما معایب زیادی هم داشتند و مشکلاتی را به وجود می آوردند. یکی از معایب بزرگ این نماها، وزن زیاد آن ها بود و همین امر باعث شد که از آن ها در ساخت ساختمان های خیلی بزرگ و یا بلند استفاده نکنند؛ همچنین به دلیل وجود داشتن فضاهای خالی میان آجرها و جمع شدن مواد زائد و همین طور آلودگی ها در میان آن ها، در دراز مدت آن ها تیره تر شده و جذابیت خود را از دست می دهند. همین موضوعات باعث شدند تا از ابزارهای دیگری جهت ساخت نماها استفاده شود.

دوتا از مشهورترین المان ها برای ساخت نمای ساختمان ها، که امروزه بیشتر در زمینه ساختمان سازی و معماری به کار می روند، نماهای سنگی و سیمانی هستند. این نماها به دلیل زیبایی خاص و همین طور استحکام و مقاومتی که از خودشان نشان می دادند، باعث شدند تا بسیاری از معماران و طراحان، به به کار بردن این نوع نماها، تمایل زیادی نشان دهند.

با این حال و با گذشت مدت کمی از محبوبیت نماهای سنگی، معایب آن ها نیز پررنگ تر شد و مشخص شد که شاید سنگ ها هم، ابزارهای مناسبی برای ساخت نمای ساختمان نباشند.

با وجود این که سنگ ها ظاهر خوب و زیبایی دارند اما برای ساخت هر نوع ساختمانی مناسب نیستند چرا که آن ها قیمت بسیار بالایی دارند و ساخت نمای ساختمان با استفاده از آن ها ممکن است اصلا به صرفه نباشد.

قالب نما رومی

نما رومی سبکی کلاسیک بوده که با ورود به ایران به مرور زمان دستخوش تغییراتی شده و ردپایی از ساختارهای ایران باستان نیز در آن نقش می‌زند؛ به همین علت از لحاظ سلیقه‌ای، بسیار مورد محبوبیت قرار گرفته و با توجه به موارد یاد شده به نمای کلاسیک نیز معروف شده است.

اما اگر بخواهیم منطقی به این سبک نما دقت کنیم با ظهور مصالح ساختمانی نوین و همچنین طراحی‌های مدرن و امروزی، کمتر به این طراحی برای نمای ساختمان اهمیت داده می‌شود.

اصول طراحی نما رومی چیست ؟

طراحی نما همواره با اصول خاصی همراه است و قطعا این سبک نیز اصول خاص خود را دارد که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد:

برخورداری از سقف بلند
تقارن در فواصل پنجره‌ها و ستون‌ها
طراحی پنجره‌ها اصولا از کف تا سقف
پیروی از تناسب و هماهنگی در طرح
کاربرد المان‌های و مجسمه‌های سنگی
طراحی پنجره‌ها به صورت صاف و قوس‌دار
طراحی ستون‌های بلند در ورودی ساختمان

سنگ نما رومی چیست ؟

سنگ نما رومی یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های در طراحی این سبک به شمار می‌آید؛ به همین علت هنگام انتخاب آن باید به نکات اساسی دقت نمایید.

برای مثال همانطور که در اجرای نما چوبی اصلی‌ترین متریالی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب، چوب پلاست یا ترمووود است در نمای رومی نیز اصلی‌ترین متریال سنگ است که انواع متفاوتی دارد.

2 پاسخ

  1. سلام
    ببخشید با توجه به شرایط سخت امروز در گرفتن مجوز ساخت از شهرداری نحوه اخذ مجوز نما رومی چطوره ؟
    چه قدر زمان بره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *