ساعات کاری:شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر

info[@]zagroscnc.com

معرق سنگ کف – سنگ فرش کف ساختمان ، انواع طرح سنگ

4.9/5 - (17 امتیاز)
معرق سنگ کف

آشنایی با معرق سنگ کف

در این محتوا قرار است به شناخت معرق سنگ کف و انواع آن پرداخته شود. اگر قصد دارید در نمای کف ساختمان تجاری یا مسکونی از معرق سنگ استفاده کنید تا انتهای این محتوا با ما باشید تا علاوه بر معرفی انواع معرق سنگ به چند پارامتر اصلی برای انتخاب نوع متناسب با شرایط شما بپردازیم. از آنجایی که سنگها دارای طرح و زیبایی فوق العاده ای هستند فرش کردن کف ساختمان با استفاده از سنگ، از جذاب ترین انتخاب ها برای دکوراسیون داخلی ساختمان به ویژه ساختمان های لاکچری می باشد.حال اگر این سنگ ها با استفاده از معرق سنگ برای کف ساختمان و بنا مورد استفاده قرار بگیرد جذابیت بی نظیری به ساختمان خواهد داد. برای اثبات این حرف در انتهای مقله چند نمونه از معرق سنگ کف قرار داد کافیست نگاهی به آنها بیاندازید تا به آنچه می گوییم ایمان بیاورید.

تعریف معرق سنگ کف

کلمه معرق در اصطلاح به معنی برش و چسباندن چند تکه کنارهم می باشد. معرق سنگ نیز به برش دقیق سنگها و چینش آنها بر اساس طرح های زیبا و چسباندنشان در کنار هم گفته می شود. معرق سنگ چیزی نیست که مربوط به سال های اخیر باشد. از گذشته تولید معرق سنگی وجود داشته و در جایگاه های مختلف از سنگ‌فرش کردن حوض و استخر گرفته تا برخی نقش ها روی دیوار، از این روش استفاده می شده است. معرق سنگ علاوه بر این که با سنگهای مختلفی از جمله مرمریت، تراورتن و گرانیت کار می شود دارای چندین روش مختلف نیز می باشد.

انواع معرق سنگ بر اساس نقش

معرق سنگ کف بر اساس نقش نیز دارای انواع مختلفی است. در ادامه انواع معرق سنگ را معرفی خواهیم کرد.

• نقش سنتی
• نقش اسلیمی ختایی
• نقش ها و طرح های متنوع

سنگ معرق کف

انواع روش های تولید معرق سنگ کف

این هنر اصیل، جذابیت زیادی به کار با سنگ می دهد. به ویژه اگر قرار باشد از معرق کاری در کف ساختمان یا کف استخر استفاده شود.آنچه که نسبت به گذشته تغییر کرده، نوع تکنولوژی برش و افزایش دقت است. در گذشته با دستگاه های ساده اقدام به صیقل دادن سنگ و برش آن می کردند. اما امروزه هم صیقلی شدن سنگ و هم برش آن توسط دستگاه های پیشرفته انجام می شود. برش سنگ برای قرار گیری در معرق، یکی از مهمترین خدمات دستگاه سی ان سی سنگ به شمار می رود که البته به تخصص و حرفه ای بودن مجموعه ای که این کار را انجام می دهد نیز ارتباط دارد.به همین علت است که نسبت به گذشته شاهد معرق سنگ حرفه ای تر و جذاب تر هستیم. تا جایی که از این معرق ها در کف ساختمان نیز استفاده می شود و جذابیت فوق العاده ای به بنا می دهد. در سال های اخیر و با رشد تکنولوژی و امکان ارائه طرح های متنوع از معرق سنگ، استفاده از آن نیز بسیار رشد پیدا کرده است. به ویژه انواع طرح گل سنگ کف که تنوع مختلفی از آن را می توانید ببینید. به جرئت می توان گفت که معرق سنگ کف امروزه بسیار محبوب تر از کفپوش های سنگی ساده است. با توجه به ابزارهای مورد استفاده و روشهای معرق سنگ انواع مختلفی برای طراحی و تولید معرق سنگ وجود دارد. در ادامه به معرفی هر یک از آن و معایب و مزایای آن خواهیم پرداخت.

• روش موزاییک
روش موزاییک در طراحی و تولید معرق سنگ از قدیمی ترین روشها می باشد. در این روش سنگهای با رنگ مختلف در قطعات خیلی کوچک حدود 1 سانتی متر به شکل مربع،دایره و یا هر شکل دیگر بریده می شوند. سپس با کنار هم قرار دادن این قطعات کوچک بر روی بستری مناسب طرحهای مد نظر را پیاده کرده و آن را ثابت می کنند. بر حسب استفاده سنگها یا نقشهای مختلف امکان دارد این کار نیاز به پرداخت داشته باشد. عدم نیاز به ابزارخاص و حرفه ای از جمله مزیت های این روش است و زمانبر بودن آن نکته منفی می باشد.

• معرق سنگ دستی
ابتدا یک سنگ ارزان قیمت مانند تراورتن انتخاب می‌شود. در گذشته، طرح مورد نظر را با استفاده از دوده روی سنگ منتقل می‌کردند. اما امروزه از کاغذهای مخصوص نقشه‌کشی استفاده کرده و طرح را در ابعاد واقعی ترسیم می‌نمایند. در مرحله بعد، برای ایجاد فضایی به منظور قرار دادن قطعات رنگی کنار هم دور خطوط نقش‌ها را با نواری از جنس برنز با ارتفاع ۱۰ سانتیمتر می‌پوشانند. در مرحله نهایی، الگوها را از روی نوارهای برنزی می‌برند و با چسب چوب بر روی سنگ با ضخامت ۸ میلیمتر می‌چسبانند. مزیت روش سنگ معرق کاری شده با این روش استحکام بالای آن است.

• معرق سنگ و سرامیک با دستگاه واترجت

این روش با استفاده از کامپیوتر طراحی می شود و رنگبندی آن مشخص میشود. پس از آن رنگهای هر نقش از رو نقشه تفکیک شده و نقشه‌ اجرایی آن به زبان دستگاه طراحی می‌گردد. در مرحله بعد، قطعات با استفاده از دستگاه واترجت و فشار قوی آب بریده شده و برای مونتاژ آماده می‌گردد. سپس تمانی قطعات مطابق نقشه کنار هم قرار گرفته و با روشهای مختلف بهم چسبیانده می شوند. از جمله مزیتهای این روش عدم محدودیتی است که دستگاه واتر جت فراهم آورده و این قابلیت را دارد که تمامی مواد چه سنگ و چه موزاییک و سرامیک را برش دهد.

• معرق سنگ با cnc
این روش نیز مانند روش واتر جت برای طراحی از کامپیوتر استفاده می کند. بعد از آماده شدن طرح مرحله کفتراشی است که در آن با کمک دستگاه سی ان سی سنگ زمینه را با عمق دلخواه تراش داده و نقشه را روی آن پیاده می کنند. سپس سنگهای رنگی از روی نقشه و رنگبنری مشخص شده با روشهای مختلف بریده شده و با چسب همرنگ سنگ به سنگ زمینه چسبانده می شود.در مرحله پایانی سنگ ها ساب خورده و طرح نهایی آماده می شود.
دستگاه سی ان سی سنگ

استاندارد های کیفی معرق سنگ کف

اکنون پس از آشنایی با انواع طرح ها و روشهای طراحی و تولید معرق سنگ بایستی استانداردهایی برای اجرای معرق سنگ کف، در تمامی مراحل از جمله تولید و اجرا رعایت شود. در صورتی که این استانداردها مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است سنگ کف ساختمان دچار مشکل شود. در نتیجه باید در هنگام سفارش و هنگام اجرا، پارامترهایی را مد نظر بگیرید که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• استحکام:کیفیت و مدت ماندگاری معرق سنگ در طول نصب در شرایط گوناگون محیطی بایستی حفظ شود. میزان استحکام روش برنزی از روش واترجت بیشتراست.

• دوام: مقاومت و ماندگاری محصول پس از نصب مد نظر می باشد. روش برنزی کمترین میزان دوام و روش واترجت و سی ان سی بیشترین دوام را دارند.

• دقت در معرق کاری: فاصله بین درزها و دقت قرارگیری قطعات در کنار هم، دقت در معرق کاری حساب می شود. دقت معرق کاری در روشهای دستی نسبت به سایر روشها کمتر است.

• دقت از نظر ابعادی: شباهت میان قطعات معرق با طرح اولیه دقت ابعادی به حساب می آید.

ظرافت: تمیزی برش و کوچکی آنها در کار اهمیت زیادی دارد. در روش های واتر جت و سی ان سی به دلیل استفاده از ابرزارهای دقیق برش درصد ظرافت کار نیز بالا میرود.

به کارگیری انواع سنگ ها: استفاده از انواع سنگها و نبود محدویت در این کار از جمله معیارهایی است بر حسب روش انتخابی باید به آن دقت نمود.برای مثال در روش های سی ان سی و دستی نمی توان از سنگهای گرانیتی و سخت استفاده کرد ولی روش واتر هیچ محدودیتی ندارد.

نما رومی

چرا معرق سنگ کف ، پرطرفدار است؟

قبل از آنکه به نکات انتخاب، سفارش و اجرای این کفپوش پرطرفدار و زیبا بپردازیم، شاید بهتر باشد علت پرطرفدار بودن آن را بدانیم. با اینکه این مدل کفپوش قیمت نسبتا بالاتری نسبت به برخی کفپوش های دیگر دارد؛ اما چه در منازل، چه در پاساژها و چه در ساختمان های دولتی و خصوصی، مورد استقبال قرار می گیرد. آیا علت این موضوع فقط زیباتر بودن آن است؟
قطعا زیبایی سنگ معرق کاری شده با سنگ ساده قابل مقایسه نیست. به ویژه زمانی که از این سنگ در کف ساختمان استفاده می شود، زیبایی فوق العاده ای به آن محل می دهد. اگر اصول طراحی در طرح انتخاب شده برای معرق نیز رعایت شده باشد و تناسب های لازم نسبت به محل نصب در نظر گرفته شده باشد، قطعا زیبایی دو چندانی نیز خواهد داشت. به ویژه برای افرادی که قصد ساخت و فروش خانه، پاساژ، هتل و… را دارند، زیبایی چشم نوازی را به دکوراسیون داخلی ساختمان خود می بخشند تا شانس فروش بالاتر رود. اما علت پرطرفدار بودن معرق سنگ کف فقط زیبایی نیست!

ایجاد تناسب کف ساختمان با دکوراسیون داخلی برای معماران موضوع مهمی است. بسیاری از کف پوش ها حتی کف پوش سنگی ساده، نمی توانند تناسب مد نظر را ایجاد کنند. به ویژه در مکان هایی که امکان استفاده از فرش، گلیم و… نیست، دیزاین کف بنا است که زیبایی و تناسب با دکوراسیون داخلی را شکل می دهد. سنگ معرق شده می تواند وظیفه تناسب کف ساختمان با دکوراسیون داخلی را به خوبی انجام دهد.علت دیگر محبوبیت معرق کف این است که اگرچه هزینه بالاتری نسبت به حالت ساده دارد؛ اما در هزینه ها صرفه جویی می شود! فرقی ندارد در خانه یا در یک هتل قرار است از معرق استفاده شود، استفاده از این طرح هنری زیبا باعث می شود تا دیگر نیازی به پهن کردن فرش در آن محدوده نباشد. همین موضوع ساده در کاهش هزینه ها موثر است.دلایل مختلف دیگری نیز برای محبوبیت این نوع کفپوش ساختمان می توان بیان کرد که هر کدام به اندازه خود در استقبال از این نوع کفپوش ساختمان موثر است. به طور کلی استفاده از این نوع سنگ باعث زیبایی بیشتر، افزایش شانس فروش ساختمان، تناسب با دکوراسیون داخلی و کاهش هزینه های جانبی می شود که همین مسائل بسیار مهم هستند.