ساعات کاری:شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر

info[@]zagroscnc.com

تابلوی سنگی – خرید ، قیمت +مشخصات فنی

5/5 - (9 امتیاز)

تابلوی سنگی یک محصول عالی برای دکوراسیون داخلی است. تنوع بالایی از این نوع محصول لوکس و جذاب وجود دارد که هر کدام می¬توانند زیبایی خاصی به خانه، شرکت، هتل و… بدهند. همچنین از تابلوهای بزرگ تولید شده با سنگ در بالای ساختمان ها با نمای رومی نیز استفاده می شود که فوق العاده چشم نواز است. البته این به شرطی است که کیفیت ساخت و تکنولوژی به کار رفته در ساخت تابلو عالی باشد.
روش های مختلفی برای ساخت تابلو با سنگ وجود دارد. همچنین علاوه بر استفاده از سنگ در تولید تابلو می توان برای جلوه بیشتر، از رنگ آمیزی آن نیز استفاده کرد. روش به کارگیری این تابلوها نیز متفاوت است. می توانید آن را قاب بگیرید و در خانه نصب کنید یا اگر در حال بازسازی خانه هستید، یک تابلو تمام سنگی سفارش دهید و آن را درون دیوار قرار دهید.

در این مطلب تلاش شده تا به نکات مختلف پیرامون تابلو سنگی اشاره کنیم. اگر قصد خرید این مدل تابلو را دارید، حتما این مطلب می تواند به شما برای انتخاب هوشمندانه تر کمک کند.

روش های تولید تابلو سنگی؛ از خانگی تا حرفه ای

برای تولید تابلو سنگی روش های مختلفی یپش روی ماست. البته روشی که می خواهیم به کار بگیریم، وابستگی زیادی به نوع استفاده، ابعاد و اصلا نوع دیزاین تابلو دارد. با این حال بد نیست با برخی از مهمترین این روش ها آشنا شوید.

تابلو سنگی خانگی

با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید تنوع بالایی از تابلوهای صنایع دستی که با استفاده از سنگ تولید شده اند را مشاهده کنید. این تابلوها گاها با در کنار هم چیدن سنگ ها بدون هیچ تغییر در سنگ یا برش جزئی سنگ ها با ابزارهای خانگی انجام می شود. جذابیت زیادی دارد و بسیار حس هنری خوبی در آن ها نهفته است.
با این حال امکان تولید چنین تابلوهایی در ابعاد بزرگ نیست، امکان اجرای انواع طرح ها به این صورت وجود ندارد و به صورت خلاصه، کاربرد محدودی داشته و سلایق خاصی این مدل تابلو را می پسندند.

تابلوهای حکاکی روی سنگ

روش دیگر تولید تابلو با استفاده از سنگ، حکاکی روی سنگ های مختلف است. به این هنر، منبت کاری روی سنگ نیز گفته می شود. تولید این تابلوها بسیار پرزحمت هستند. طبیعی است که قیمت بالایی نیز داشته باشند. به طور کلی قیمت تابلو سنگی که با حکاکی دستی تولید می شود، بسیار بالاتر از یک تابلو فرش است. علت نیز گران بودن متریال، سختی کار و مواردی از این دست بیان می شود.
اگرچه این نوع تابلو ها اثری هنری و فاخر هستند اما محدودیت هایی در تولید اثر وجود دارد. اگر یک استاد منبت کار حرفه ای هم قرار باشد یک اثر با ریزه کاری های فراوان تولید کند، ممکن است ماه ها نیاز به زمان داشته باشد و یا اصلا برخی موارد قابل اجرا نباشند.
البته در گذشته این نوع تابلو توسط اساتید مختلف تولید می شده است. در سر در بسیاری از عمارت ها چه در ایران و چه در کشورهای مختلف دنیا، تابلوهای سنگی که با دست کار شده اند وجود دارد. در ایران تابلو سنگ وان یکاد از پرکاربردترین تابلوهایی است که به صورت دستی کار شده و در درب منازل نصب شده است. با این حال به دلیل کم شدن اساتید در این حوزه، سخت و زمان بر بودن تولید و به صرفه نبودن آن برای تولید کننده، کمتر شاهد تولید چنین تابلوهایی هستیم.

انواع تابلو سنگی

تولید تابلوی سنگی با دستگاه سی ان سی سنگ

روش سوم و پرکاربرد برای تولید انواع تابلو سنگی، استفاده از دستگاه سی ان سی سنگ است. این یکی از خدمات پرطرفدار مجموعه های حرفه ای است که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت می کنند.
تولید تابلو با استفاده از خدمات دستگاه سی ان سی سنگ، هم هزینه ها را به شدت کاهش می دهد و هم محدودیت ها برای اجرای طرح های مختلف را بر می دارد. فقط کافی است شما طرحی که می خواهید بر روی سنگ کار شود را به مجموعه ارائه دهنده خدمات سی ان سی سنگ بدهید تا آن را بر روی متریال مد نظر، اجرا کند.
استفاده از دستگاه های پیشرفته می تواند تضمین کننده تولید یک تابلو باکیفیت و نفیس باشد که تفاوتی با منبت روی سنگ ندارد. همچنین محدودیت زمانی و ابعاد نیز در این روش وجود نداشته و شما می توانید تابلوهای بزرگ و کوچک را سفارش دهید.

فرآیند کار با سنگ

به دست آوردن و تراشیدن سنگ نسبتا آسان است و طیف وسیعی از طرح ها و ایده ها را در اختیار شما قرار می دهد. زیرا می توان آن را به صورت یک تابلوی سنگی ناصاف یا با ظرافت جلا داد. سنگ ها در انواع مختلفی وجود دارند و از نظر رنگ ، کیفیت و سختی ، انتخاب های زیادی را در اختیار هنرمندان قرار می دهند. چه بر روی سنگ های آذرین، معدنی، رسوبی، دگرگونی یا نیمه قیمتی کار کنید، نتیجه نهایی متفاوت است. هر چه سنگ نرم تر باشد کار با آن آسان تر است. در حالی که سنگ صابون نرم ترین سنگ است و معمولاً توسط دانشجویان مبتدی حکاکی روی سنگ استفاده می شود، سخت ترین و بادوام ترین سنگ آذرین است که از سرد شدن سنگ مذاب تشکیل می شود و شامل گرانیت ، دیوریت و بازالت است .. سنگ هایی مانند آلاباستر ، سنگ آهک ، ماسه سنگ یا مرمر قسمت میانی طیف را اشغال می کنند.
هنرمندان امروزی علاوه بر ابزارهای سنتی مانند اسکنه نقطه ای، اسکنه دندانی، اسکنه صاف صاف و چکش، همه در اندازه ها و وزن های مختلف، از ابزارهای برقی بسیاری مانند چکش های بادی، تراش زاویه دار با تیغه الماس استفاده می کنند.

فرایند کار با سنگ

درهم کردن سنگ

ساخت یک تابلوی سنگی با قرار دادن تقریباً تکه های بزرگتر سنگ اضافی با یک اسکنه نقطه ای، یک اسکنه گوه ای شکل یا یک چکش رانده شروع می شود. لبه ابزار قیچی روی قسمتی از سنگ قرار می گیرد و با چکش با یک ضربه کنترل شده به سمت آن می چرخد. مجسمه ساز باید در کار با این ابزار بسیار مراقب باشد، زیرا کوچکترین اشتباه می تواند به سنگ آسیب برساند.
اصلاح شکل
هنگامی که یک شکل خشن از مجسمه ظاهر می شود، مجسمه ساز با زغال، مداد یا مداد رنگی روی سنگ علامت های دقیقی ایجاد می کند و از ابزارهای دیگر برای اصلاح آن استفاده می کند. ابزارهایی مانند اسکنه دندانه دار یا اسکنه پنجه ای معمولا برای ایجاد بافت در داخل کار استفاده می شود. در این مرحله، هنرمند با ضربات کم عمق تر و ظریف تر کار می کند.
مراحل پایانی فرآیند ایجاد تابلوی سنگی
هنگامی که شکل کلی مجسمه یا تابلوی سنگی شکل گرفت، هنرمند از سوهان و ریفلرها برای تقویت شکل کار تمام شده استفاده می کند. مجسمه ساز با ضربات گسترده و گسترده، سنگ اضافی را به شکل تراشه های کوچک یا گرد و غبار از بین می برد. برای ایجاد جزئیات ظریف در قطعه از ریفلر استفاده می شود. پس از اینکه مجسمه ساز با شکل دادن به پایان رسید، تابلوی سنگی با یک کاغذ ماسه یا پارچه شنی صیقل داده می شود. این فرآیند بر رنگ سنگ تأکید می کند، الگوهای سطح را آشکار می کند و درخشندگی می بخشد. هنرمندان همچنین از اکسیدهای قلع و آهن یا ساینده های الماس برای ایجاد سطوح بسیار بازتابنده استفاده می کنند.

نتیجه گیری
شاید تعجب آور نباشد که یکی از رایج ترین مواد در تاریخ مجسمه سازی، سنگ است. مجموعه ای همه کاره از مواد معدنی طبیعی که هنرمندان از دوران ماقبل تاریخ حکاکی کرده اند. دوام سنگ باعث شده است که قطعات مجسمه سازی و معماری در طول تاریخ ماندگار شوند.
حتی قبل از استفاده از سنگ به عنوان یک ماده ساخت مجسمه، از آن به عنوان ابزار هنرمندی استفاده می شد. اولین آثار هنری ساخته شده توسط انسان شامل نقاشی های غار باستانی یا تابلوی سنگی است که برخی با سنگ چخماق حکاکی شده اند.
اولین مجسمه سنگی شناخته شده برای بشر، زهره هوله فلس است که در سال 2008 در جنوب غربی آلمان کشف شد و بین 33000 تا 38000 سال پیش ساخته شده است.
مجسمه عاشقان عین صخری، در موزه بریتانیا قدیمی ترین مجسمه سنگی شناخته شده از انسان در حال عشق ورزی است و حداقل 10000 تا 11000 سال قدمت دارد.
سنگ مرمر به دلیل شفافیت، دوام و خواص فیزیکی طبیعی در ساخت انواع تابلوی سنگی مورد توجه قرار گرفت. هنرمندان ایتالیایی دوره رنسانس، مرمر را به دلیل اشاره به دنیای کلاسیک – یونان هلنیستی و امپراتوری روم – ترجیح می دادند.
استفاده از سنگ در معماری نیز امکان کنده کاری های تزئینی بر روی نمای ساختمان ها را فراهم کرد. در قرن نوزدهم و بیستم، مجسمه‌های سنگی عمومی به‌ویژه پس از جنگ جهانی اول، با سفارش ساخت بناهای یادبود جنگ، رواج بیشتری یافتند.

استفاده از سنگ در نمای ساختمان¬ها
استفاده از سنگ در نمای ساختمان ها

چکیده: هنگامی که شکل کلی مجسمه یا تابلوی سنگی شکل گرفت، هنرمند از سوهان و ریفلرها برای تقویت شکل کار تمام شده استفاده می کند. مجسمه ساز با ضربات گسترده و گسترده، سنگ اضافی را به شکل تراشه های کوچک یا گرد و غبار از بین می برد.

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشد
    من یه طرح دارم که میخواستم برای تابلوی سنگی اجرا کنم و در بالای ساختمانم نصب کنم
    نکته مهم اینه میخوام از چوب هم در تابلو سنگیم استفاده کنم که کمی متفاوت تر باشه ؟
    طرحم به نسبت خاصه می خواستم راهنماییم کنید در صورت امکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *